Właściwa dieta
Około 2 miesiące przed urlopem musisz pomyśleć o odpowiedniej diecie. Powinna być bogata w przeciwutleniacze, które chronią skórę przed wpływem wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest beta-karoten. Niewykorzystany przez organizm odkłada się stopniowo – najpierw w tkance tłuszczowej, potem w naskórku. Dużo jest go w pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach (marchew, pomidory, dynia, czerwona papryka, morele, brzoskwinie, pomarańcze). Beta-karoten można też łykać w tabletkach.
Złuszczanie skóry
Warto już też pomyśleć o serii peelingów medycznych. Złuszczenie pobudzi skórę do autoodnowy, a pozbycie się martwego naskórka ochroni przed zatykaniem porów i powstawaniem zaskórników. Dzięki temu skóra będzie miała świeży wygląd i lepiej będzie wchłaniać składniki aktywne z kremów pielęgnacyjnych. Wpłynie to też na jakość opalenizny, która nie będzie tak szybko schodzić z martwym naskórkiem. Peelingi można wykonać samemu w domu lub skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.
Nawilżenie też ważne
Zadbaj już teraz o to, by twoja skóra nie była sucha. Dostarczaj jej każdego dnia odpowiedniego poziomu wody. A jak wychodzisz na słońce, pamiętaj, by smarować skórę balsamami nawilżającymi przed i po opalaniu. Stosowanie ich pozwoli zachować opaleniznę na dłużej.
Zaopatrz się w kosmetyki
Planując opalanie, należy już wcześniej kupić różnego rodzaju kosmetyki do opalania jak: mleczka, balsamy, olejki z filtrem UV, bo nie wiadomo, w którym momencie dopadną nas promienie. I pamiętajmy, że szczególnie ważne jest to, aby pierwszą warstwę kremu nałożyć pół godziny przed wyjściem na słońce. Następne warstwy aplikujemy co dwie godziny lub po każdym wyjściu z wody.
Przygotuj skórę stopniowo
Nie można od razu przesiadywać na słońcu godzinami. Skórę należy stopniowo przyzwyczajać do promieni słonecznych. Dlatego też wyjeżdżając na urlop, przez pierwsze kilka dni spędzajmy niewiele czasu w pełnym słońcu - najlepiej, aby była to co najwyżej godzina. Możemy już teraz łapać słoneczne promienie, kładąc się podczas pięknej pogody na leżaczku np. na pół godziny.
Kto musi uważać na słońce?
- osoby mające liczne znamiona barwy czarnej i ciemnobrązowej, zwłaszcza wypukłe, nierównomiernie wybarwione;
- osoby o jasnej karnacji, ze skłonnością do oparzeń;
- młodzież lecząca trądzik - stosowane w terapii tej choroby preparaty zwiększają wrażliwość na promienie UV;
- ktoś, kto miał wcześniej zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne;
- kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne muszą opalać się z umiarem, chroniąc skórę kremem z wysokim filtrem; połączenie doustnej antykoncepcji z nadmiarem słońca zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień na skórze;
Chroń dzieci przed promieniami
Dzieci mają szczególnie delikatną i wrażliwą skórę. Ich ciało należy bardzo dokładnie smarować preparatami z najwyższym filtrem (kremy z filtrem 40 lub 50), także uszy, dłonie, stopy. Pamiętajmy też koniecznie o nakryciu głowy.
Podobne tematy:
Co jeść, by dbać o oczy [SPRAWDŹ]
Napisz komentarz
Komentarze