- Każdy z Was może dołożyć swoją cegiełkę - czyli "piątaka dla dzieciaka" - i przyczynić się do powstania ośrodka, który będzie pomagał młodym osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej, a takich osób jest niestety coraz więcej - mówi Wanda Jaroszczuk, prezydent Rotary Club Chełm. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i zamówiliśmy piękną pogodę.
Na scenie w pobliżu zalewu zaprezentują swoje talenty młodzi artyści z Chełmskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, a także Chełmskiej Szkoły Rocka. Wystąpią także dzieci z gminy Leśniowice. Będzie okazja do wspólnego tańca i obejrzenia pokazów sportowych, garncarstwa, udzielania pomocy przedmedycznej, motocykli, starych samochodów. Wśród atrakcji dla dzieci m.in. pływanie żaglówką, dmuchany plac zabaw, animacje, malowanie twarzy, gry i zabawy z nagrodami, alpaki. Koło Gospody Wiejskich z Jagodna zaserwuje smakołyki regionalnej kuchni. Będą też pyszne ziemniaczki z parnika z jogurtem z Bielucha, gulasz przygotowany przez myśliwych z koła Szarak, kiełbaski z grilla, granita, popcorn i wata cukrowa.
- Mamy nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić i wesprą "piątakami" naszą akcję na rzecz chełmskiego Stowarzyszenia Tak Niewiele, które w 2024r. postanowiło skierować swoje działania w kierunku pomocy młodzieży i dzieciom zmagającym się z depresją, samookaleczających się , tych przed i po próbach samobójczych - dodaje Wanda Jaroszczuk.
- Naszym marzeniem jest założenie dziennego ośrodka wsparcia dla dzieci w kryzysie psychicznym i ich rodziców, którzy tak naprawdę pozostają sami z tym trudnym problemem - wyjaśnia Beata Adamczyk, prezes Stowarzyszenia Tak Niewiele. - Brakuje nam 300 000 zł na zakup odpowiedniej nieruchomości z dala od miejskiego zgiełku, gdzie oprócz pracy nad psychiką, dzieciaki będą mogły popracować nad ciałem, nauczyć się relaksacji i skorzystać z porad stylisty, spędzać aktywnie czas, korzystając z różnych form wypoczynku, angażować się w wolontariat i spotkać się z seniorami, dzięki którym poznają najważniejsze w życiu wartości i otrzymają wiele bezwarunkowego ciepła i serdeczności.
Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń nastroju. Wiąże się z doświadczeniem przygnębienia, utraty radości i motywacji, często towarzyszy jej uczucie pustki. Ludzie z depresją doświadczają bolesnych emocji, zaniku energii i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Codzienne czynności stają się trudne, a spojrzenie w przyszłość wydaje się niemożliwe. Depresja to nie tylko smutek, lecz także utrata motywacji, koncentracji i poczucia własnej wartości. Może wpływać na zdolność do wykonywania codziennych czynności i relacje społeczne. Głęboka depresja prowadzi do aktów samobójczych. Samobójstwom można zapobiegać. Rozmawiając z dzieckiem, słuchając go i ułatwiając dostęp do pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Wsparcie i zwykłe zainteresowanie ze strony innych też może uratować czyjeś życie. |
Napisz komentarz
Komentarze