Dariusz J. Drajewicz, znany również jako "Drayer", to podróżnik, fotograf, który odwiedził ponad 100 krajów. Jego zdjęcia to nie tylko dokumentacja miejsc, ale również głęboka refleksja nad losami ludzi i kultur, które spotkał na swojej drodze. W przypadku Somalii, Drajewicz skupił się na uchwyceniu surowego piękna tego kraju, ale również na przedstawieniu jego problemów społecznych i politycznych.
Tytuł wystawy, SOMALIA. BLACK HAWK DIED, nawiązuje do tragicznego wydarzenia, które miało miejsce w Mogadiszu w 1993 roku. Upadły helikopter Black Hawk stał się symbolem porażki, podczas interwencji międzynarodowej w Somalii. Drajewicz, poprzez swoje zdjęcia, próbuje zrozumieć, co pozostało po tych wydarzeniach i jak wygląda życie w Somalii dzisiaj.
Dzięki wsparciu Fundacji Kultury AFRONT ukazał się album fotografii Dariusza J. „Drayera” Drajewicza, pt. SOMALIA. BLACK HAWK DIED. A sam autor opatrzył album swoim komentarzem, nawiązując m.in. to powiązań swoich prac do głośnego filmu Ridleya Scotta:
- SOMALIA. BLACK HAWK DIED stanowi intencjonalne nawiązanie do filmu Ridleya Scotta BLACK HAWK DOWN z 2001 roku, ilustrującego bitwę o Mogadiszu w 1993 roku i upadek helikopterów BLACK HAWK. Jest to jedyny obraz Somalii prezentowany w naszej współczesnej kulturze, a mimo to stworzony poza Somalią. Film ten posłużył w mojej pracy jako nośnik tytułowego BLACK HAWKA, usidlonego przez Somalijczyków symbolu potęgi Zachodu, który u Scotta upadł (DOWN), zaś w mojej pracy jego ikona obumarła (DIED). Odwołanie do obrazu Scotta, to korelacja odnośnie do treści i formy. Treścią jest Somalia, ale w mojej pracy, jak też i w opozycji do Scotta, jest ona relacjonowana dosłownie z niej samej. U Scotta takiej Somalii nie ma. Jego film powstał w Maroku. W jego dziele Rabat i Sale starają się tylko imitować Mogadiszu. Związek formalny moich fotografii z dziełem Scotta ma charakter szczególny i polega na zastosowaniu formatu obrazu: 2,39 : 1, który odpowiada anamorfotycznemu wymiarowi zapisu stosowanemu we współczesnym kinie. Format ten został wykorzystany w filmie Scotta BLACK HAWK DOWN i stanowi dominium formalne w moim zbiorze fotografii SOMALIA. BLACK HAWK DIED”.
Po wernisażu odbędzie się spotkanie autorskie z Dariuszem J. Drajewiczem, podczas którego będzie można porozmawiać o jego pracy i poznać kulisy powstania wystawy.
Samą wystawę będzie można oglądać do 12 października.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze