Wybranych zostało 5 projektów ogólnomiejskich. "Żyjmy ekologicznie” - zakup drona antysmogowego do badania jakości powietrza w Chełmie za 250 tysięcy złotych. Zakup antysmogowego drona z wyposażeniem i przeszkolenie osób do jego obsługi pozwoli na skuteczne egzekwowanie postanowień uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych przez Straż Miejską w Chełmie.
Miejskie słupy ogłoszeniowe (200 tys. zł). Projekt zakłada zakup 40 estetycznych słupów ogłoszeniowych i ustawienie ich na terenie miasta.
Ogólnomiejski festyn z okazji Dnia Dziecka (25 157,70zł). Występy zespołów artystycznych na scenie. Ustawienie dmuchanych urządzeń (karuzela, basen z piłeczkami, zjeżdżalnia duża) bangi rum, foto budka, kramy ze słodyczami, gastronomia. Zawody sportowe.
Tablice informacyjne o stacjach i ścieżkach rowerowych (10 tys. zł). Tablice z planem miasta, z naniesionymi ścieżkami rowerowymi i stacjami rowerowymi.
Błotna eko kuchnia przy Miejskim Żłobku Słoneczko (2100 zł). Budowa błotnej eko kuchni przy Miejskim Żłobku Słoneczko w Chełmie przy ulicy Wolności 8. Głównym celem tego pomysłu jest to, aby zabawa była wielowymiarowa - zachęcała do eksperymentowania, inspirowała, angażowała wszystkie zmysły, rozwijała motorykę, a przede wszystkim zachęcała do zabawy najmłodszych mieszkańców Chełma.
Mieszkańcy zdecydowali, że w ramach zielonego budżetu zostanie przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja skweru u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i A. Mickiewicza (250 tys.zł). Projekt przewiduje, montaż podestów drewnianych (drzewo tekowe), ławek, stołów i innych mebli miejskich, oraz nasadzenie nowych roślin (bylin, krzewów) w donicach i gruncie. Powstać ma też pergola nad chodnikiem.
Zdecydowano również, jakie inwestycje zostaną podjęte na chełmskich osiedlach. Na 9 osiedlach zrealizowanych zostanie 11 projektów. Niestety, na osiedlu XXX-lecia nie zostanie zrealizowana żadna inwestycja, gdyż został zgłoszony tylko jeden projekt (modernizacja zatoki parkingowej), który na etapie weryfikacji, został odrzucony pod względem formalnym. Za to mieszkańcy osiedla Cementowni kolejny raz bardzo aktywnie uczestniczyli zarówno w przygotowaniu projektów, jak i w głosowaniu, w związku z czym na ich osiedlu zrealizowane zostaną aż trzy zadania. Na pozostałych osiedlach do skutku dojdzie po jednym projekcie.
Na os. Cementowni powstanie chodnik na ul. Dąbka po parzystej stronie ulicy od ul. Skargi do ul. Brzóski (175 tys. zł). Mieszkańcy zdecydowali też, że chcą, aby wyremontowano nawierzchnię ulicy Rolniczej na odcinku od ulicy M. Reja do ulicy 11 Listopada (250 tys. zł) oraz od ulicy 11 Listopada do ulicy Wołyńskiej (250 tys. zł).
Mieszkańcy os. Dyrekcja Dolna wybrali projekt "Bezpiecznie i wesoło"- modernizacja palcu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie (175 tys. zł). Zakłada on doposażenie obiektu w ogólnodostępne, interaktywne, edukacyjne i certyfikowane urządzenia, modernizację ogrodzenia oraz uzupełnienie nawierzchni.
Na osiedlu Dyrekcja Górna wyremontowany zostanie chodnik przy ulicy Hrubieszowskiej (250 tys. zł). Zadanie polegać będzie na remoncie nawierzchni chodnika przy ul. Hrubieszowskiej na odcinku ok. 200 m (od ul. Wojsławickiej do ronda por. Henryka Lewczuka, strona południowa) wraz z wykonaniem zjazdów na posesje.
Społeczność osiedla Kościuszki zdecydowała o zakupie trybuny sportowej wraz z montażem przy boisku Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie (150 tys. zł). Na osiedlu Działki powstanie zaś parking z płyt ażurowych przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie (175 tys. zł).
Na osiedlu Śródmieście, mieszkańcy chcą poprawy estetyki bezpieczeństwa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie (154 tys. zł). Projekt ten zakłada poprawę funkcjonalności i estetyki przestrzeni miejskiej przy Szkole Podstawowej nr 2 poprzez ułożenie kostki brukowej wraz z wykonaniem podjazdu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych do budynku szkoły.
Mieszkańcy osiedla Słoneczne doczekają się remontu ul. Orląt Lwowskich (300 tys. zł). Zadanie to zakłada remont ul. Orląt Lwowskich na odcinku ok. 150 (fragment jednokierunkowy). Jezdnia w tym miejscu zostanie poszerzona do 4,5 m by wyznaczyć kontrapas dla rowerzystów.
Na osiedlu Rejowiecka wykonane zostaną progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł), a na os. Zachód ogrodzenie Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chełmie (175 tys. zł).
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze