Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Pow. włodawski. „Ludzie Pogranicza” - pierwszy mural 3D w Polsce

Historia i współczesność miasta ukazana w nietypowy sposób. Podczas tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur na odwiedzających czekała wyjątkowa i innowacyjna atrakcja – mural 3D „Ludzie Pogranicza”. Wykonany został w technologii anaglifowej. To pierwsze tego typu dzieło w Polsce, a jego autor, Paweł Gregor z firmy All City Studio, stworzył coś, co nie tylko zachwyca, ale też ukazuje wielokulturową duszę Włodawy. Dzięki specjalnym okularom obraz nabiera trójwymiarowego charakteru.
Pow. włodawski. „Ludzie Pogranicza” - pierwszy mural 3D w Polsce

Źródło: Powiat włodawski

- Celem tego muralu jest ukazanie unikalnego, wielokulturowego charakteru Włodawy, odzwierciedla duszę miasta oraz jego mieszkańców – ludzi pogranicza. Poprzez ten mural, w sposób ponadczasowy wyrażona jest historia i teraźniejszość Włodawy – podkreśla pomysłodawczyni projektu Julia Fajks, etnograf z Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie

Mural składa się z dwóch warstw: współczesnej i historycznej. Obie przedstawiają parę z Włodawy. Historyczna para ubrana jest w tradycyjne stroje weselne, co zostało zainspirowane zdjęciem ślubnym pochodzącym z archiwum lokalnego. Ten artystyczny zabieg doskonale łączy przeszłość i teraźniejszość, podkreślając, że historia miasta jest wciąż żywa i obecna w codziennym życiu jego mieszkańców.

To jednak nie koniec niespodzianek, jakie oferuje mural. Dzieło można oglądać przez specjalną instalację z dwiema szybami – czerwoną i niebieską. Patrząc przez szybę czerwoną, widzimy obraz współczesny, natomiast przez szybę niebieską – obraz historyczny.

- Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, możemy zobaczyć, jak dusza Włodawy przejawia się zarówno w przeszłości, jak i współczesności – dodaje Fajks. To symboliczne połączenie dwóch epok sprawia, że mural staje się swego rodzaju podróżą w czasie, która pozwala dostrzec, jak wielokulturowość wpływa na tożsamość miasta.

Mural znajduje się przy włodawskim deptaku. Stworzony został w technice anaglifowej, wymaga specjalnych okularów, które można otrzymać na miejscu, aby w pełni cieszyć się jego trójwymiarowym efektem.  

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama