Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? – to pytanie, które często zadają sobie najmłodsi, a które z pewnością znajdzie swoją odpowiedź podczas fascynujących pokazów. Dzięki nowoczesnej technologii uczestnicy przeniosą się w głąb kosmosu, poznając tajemnice gwiazd, planet i galaktyk.
Edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik udowodnią, że astronomia to nie tylko dziedzina dla wybrańców, ale pasja dostępna dla każdego. Wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w nocne niebo, by odkryć niezwykłe piękno kosmosu. A dzięki specjalnym aplikacjom na smartfony każdy może samodzielnie rozpoznawać gwiazdozbiory i inne obiekty niebieskie.
Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium będą mogli skorzystać z cyfrowej broszury „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”. Materiały edukacyjne zawierają astronomiczne ciekawostki, informacje o gwiazdach i planetach oraz instrukcje eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu. Poradniki zostaną przesłane nieodpłatnie na adres e-mailowy szkoły w Leśniowicach po zakończonej wizycie Planetobusa.
W mobilnym planetarium mieści się 30 osób. Widzowie obejrzą pokazy astronomiczne prowadzone na żywo. Na półkolistym „suficie” pojawi się rozgwieżdżone niebo, a przewodnicy opowiadają o najciekawszych konstelacjach widocznych jesienią, takich jak Andromeda, Pegaz czy Ketos (Wieloryb). Ponadto, uczestnicy poznają tak zwane obiekty głębokiego nieba, jak galaktyka Andromedy czy galaktyka spiralna M77.
Wizyta Planetobusu w Leśniowicach jest częścią szerszego programu „Nauka dla Ciebie”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem tego programu jest popularyzacja nauki wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie, że nauka może być fascynującą przygodą.
Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. |
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze