Celem głównym projektu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na boreliozę oraz zwiększenie skuteczności wykrywania zakażeń Borrelia burgdorferi wśród co najmniej 2000 mieszkańców woj. lubelskiego. Udział w projekcie jest bezpłatny.
W ramach programu każdy pacjent weźmie udział w działaniach edukacyjnych na temat roli kleszczy jako wektora chorób odkleszczowych (w tym głównie boreliozy), właściwej diagnostyki boreliozy, prawidłowego postępowania w przypadku pokłucia przez kleszcze i - w ramach profilaktyki - skutecznych metod zapobiegania pokłuciom przez kleszcze. Kolejny etap to badania diagnostyczne, czyli wykonanie testu ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG, na podstawie skierowania od pielęgniarki/lekarza programu. Jeśli wyniki testu ELISA będzie pozytywny lub wątpliwy, pacjent wykona test Western–blot (test potwierdzający) w klasie IgG oraz w lasie IgM. Następnie przewidziana jest konsultacja lekarska wyników badań.
Kto może skorzystać z badań? Osoby, które są mieszkańcami województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka tj. rolnicy, leśnicy, myśliwi. Trzeba mieć ukończone 15 lat. Mogą to być osoby pracujące lub bezrobotne, poszukujące pracy, kobiety i mężczyźni bez względu na wykształcenie.
Rekrutacja do projektu będzie trwać do 30 września. Lista tworzona jest według kolejności zgłoszeń. Do projektu można się zapisać drogą e-mailową, telefoniczną, listownie i osobiście w biurze projektu – SP ZOZ we Włodawie ul. Piłsudskiego 64, budynek nr A.
Ciekawy temat:
Napisz komentarz
Komentarze