Agencja Rozwoju Przemysłu realizuje w Chełmie dwie duże inwestycje. Jedną z nich jest nowoczesny biurowiec klasy A, który powstaje w miejscu dawnego dworca PKS.
Na obszarze przeznaczonym pod teren dworca powstać mają nowoczesne wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi, które miałyby w części zasilać cały kompleks. Zagospodarowana ma zostać powierzchnia 8600 m2, z czego 5 tys. ma zostać wynajęte zewnętrznym podmiotom. W założeniu konstrukcja budynku ma być lekka i składać się z 3 kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej, na której przewidziano 60 miejsc parkingowych.
Pytanie tylko, czy powstaną? Mieszkańcy często dopytują o powstałą w miejscu byłego PKS-u dziurę w ziemi...
- Był tutaj plac budowy. Ponad rok temu rozgrzebali robotę i od kilku miesięcy już nikogo nie widać. Ciekawe, czy coś tu w ogóle powstanie? - zastanawia się pan Jurek.
- Czy ktoś wie coś na temat budowy nowego dworca? - pisze w mediach społecznościowych pani Kasia.
Jak na razie wokół tego tematu cisza. Pytaliśmy w Urzędzie Miasta Chełm, lecz nie uzyskaliśmy żadnych informacji. Wysłaliśmy również zapytanie do ARP, lecz odpowiedzi również nie otrzymaliśmy...
Drugą inwestycją jest hub logistyczny przy ul. Wschodniej. Ten temat w ostatnich dniach wywołał sam prezydent Jakub Banaszek, który nieco uspokoił mieszkańców.
"Do Miasta Chełm wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę HUBu Logistycznego Agencji Rozwoju Przemysłu. To początek powstania zapowiadanego Euro - Parku" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku prezydent Chełma Jakub Banaszek i ówczesny wiceprezes ARP Paweł Kolczyński podpisali list intencyjny w sprawie budowy HUB-u logistycznego. Pod koniec 2019 roku zaś sfinalizowana została sprzedaż 10-hektarowej działki przy ul. Wschodniej. Jest ona położona w przemysłowej strefie, przy linii kolejowej i ma być zagospodarowana pod kątem magazynowania i dystrybucji towarów eksportowanych i importowanych zza wschodniej granicy. Agencja Rozwoju Przemysłu za ten zakup zapłaciła ponad 4 mln zł.
5 października ubiegłego roku odbyło się podpisanie umowy na realizację, w trybie zaprojektuj i buduj, hali przemysłowo-magazynowej. Dokument podpisał Tomasz Miśko, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji oraz przedstawiciele firmy Solkan z Rzeszowa.
Całkowita powierzchnia tego obiektu to 5,6 tys. m2, w tym 480 m2 zajmie część biurowo-socjalna, hala będzie miała 8 m wysokości. Wielkość zabudowy całej inwestycji o pow. 1 ha - obejmuje halę, place manewrowe oraz parkingi: dla samochodów osobowych - 40 miejsc postojowych, a dla samochodów ciężarowych - 5 stanowisk.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze