Nie stanowi tajemnicy fakt, że ostatecznie na wysokość stawki wpływ mają przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem całego systemu. W ostatnim czasie gmina podejmowała co prawda działania związane z jego uszczelnieniem (między innymi poprzez wymianę wszystkich wodomierzy), ale w tym samym czasie zmieniły się, i to znacząco, warunki ekonomiczne.
- Warto też przypomnieć o tym, że wprowadziliśmy system zdalnego, elektronicznego kosztu pobranej wody i odprowadzonych ścieków. To rozwiązanie wpłynęło na określenie rzeczywistej ilości pobranej wody, a także zmniejszenie kosztów związanych z odczytem wodomierzy – zaznacza wójt Henryk Gołębiowski.
To jednak nie wszystkie rozwiązania, jakie udało się wdrożyć w ostatnim czasie. Na wszystkich ujęciach wody oraz na gminnej oczyszczalni ścieków zainstalowane zostały również panele fotowoltaiczne, dzięki którym udało się zredukować koszty związane z zakupem energii elektrycznej.
- Te wszystkie wprowadzone przez nas rozwiązania i zmiany powodują, że planowana przez nas podwyżka jest raczej symboliczna. Pomimo realnego wzrostu kosztów utrzymania systemu (wzrost wynagrodzeń, wzrost cen paliw, cen akcesoriów i urządzeń wodnokanalizacyjnej), stawki opłat za 1 m3 wody i ścieków przez kolejne trzy lata praktycznie nie ulegną zmianie. Opłata za wodę wzrośnie bowiem o symboliczny jeden grosz, a ścieków o dwa grosze – uspokaja wójt gminy Wojsławice.
Nowe stawki opłat obowiązują mieszkańców od 12 października. Realnie za 1 m3 pobranej wody właściciel gospodarstwa zapłaci 3,8 zł, a za odprowadzenie 1 m3 ścieków – 6,42 zł.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze