Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Słodki smak miłości w Teheranie

12 grudnia o godzinie 18:00 w Centrum Kultury Filmowej Zorza odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DKF Rewers. Tym razem widzowie będą mieli okazję zobaczyć wzruszający dramat "Moje ulubione ciasto" w reżyserii Maryam Moghadam i Behtasha Sanaeeha.

Film przenosi widzów do Teheranu, gdzie siedemdziesięcioletnia Mahin, po stracie męża i wyjeździe córki, zmaga się z samotnością. Pragnienie miłości i bliskości skłania ją do podjęcia odważnej decyzji. Z pomocą przyjaciółki postanawia ożywić swoje życie uczuciowe i zaprasza na randkę starszego taksówkarza, Faramarza.

"Moje ulubione ciasto" to nie tylko historia o miłości dojrzałych ludzi, ale także o poszukiwaniu szczęścia w czasach, gdy indywidualność jest często tłumiona przez społeczne konwenanse. Film pokazuje, jak mieszkańcy Iranu próbują odnaleźć własną drogę w obliczu opresyjnego reżimu.

– Nagrodzony w Berlinie nagrodą FIPRESCI oraz nagrodą jury ekumenicznego nowy film znanego z głośnej „Ballady o białej krowie” (2020) reżyserskiego duetu Maryam Moghaddam i Behtasha Sanaeehy to ujmująca opowieść o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno. A o własne szczęście warto walczyć na przekór wszystkiemu, nawet gdy na drodze staje polityka, która na każdym kroku zdaje się utrudniać życie bohaterom – jak możemy przeczytać na stronie dystrybutora Aurora Films.

Warto również poznać kontekst kulturowy powstania dzieła filmowego. w 2022 roku doszło do zamordowanie przez policję Mahsy Aminy – młodej Kurdyjki za "źle" nałożony hidżab. Śmierć kobiety wywołała falę oburzenia w irańskich mediach społecznościowych. Hasztag z nazwiskiem zmarłej stał się jednym z najpopularniejszych na perskojęzycznym Twitterze. 

Zgodnie z irańskim (islamskim) prawem szariatu, narzuconym po rewolucji w 1979 roku, kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów i noszenia długich, luźnych ubrań, aby ukryć swoją sylwetkę. Łamiącym prawo grozi publiczne upomnienie, grzywny lub areszt. 

Film wyrósł właśnie z protestów kobiet, które wybuchły po we wrześniu 2022 roku. O tych wydarzeniach nie mówi się tu wprost, ale tworzą one oczywisty kontekst: po tym, jak społeczeństwo zbuntowało się przeciwko przemocy państwa, a kobiety dumnie zaczęły odsłaniać włosy, przyszedł czas na bunt filmowców. 

Film "Moje ulubione ciasto" to nie tylko komedia romantyczna, ale także manifest artystyczny, który stawia pytania o tożsamość, wolność i prawa człowieka.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama