Rodzice uczniów chełmskich szkół wyrażają swoje obawy, m.in. pisząc do naszej redakcji. W liście, który otrzymaliśmy, podkreślają, że reorganizacja oświaty powinna koncentrować się na poprawie warunków nauczania, a nie na oszczędnościach.
"Dzisiaj mamy więcej dzieci wrażliwych, wymagających szczególnego podejścia. Dlaczego nie staramy się, by czuły się swobodnie w środowisku? Mniej liczne klasy to większe możliwości zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela” - piszą rodzice.
Ich zdaniem zmniejszenie liczby dyrektorów i pracowników obsługi nie poprawi sytuacji w szkołach, a wręcz ją pogorszy. Rodzice wskazują również na negatywne doświadczenia związane z poprzednimi reformami, takimi jak wprowadzenie gimnazjów, które ich zdaniem nie przyniosły oczekiwanych efektów.
„Już wcześniej mieliśmy okazję przekonać się, że tworzenie zespołów szkół nie działa” - dodają.
Co ma się zmienić?
Zgodnie z planami urzędników, w Chełmie powstanie sześć zespołów szkolno-przedszkolnych. Przedszkola i szkoły podstawowe mają funkcjonować w dotychczasowych lokalizacjach, jednak zarządzanie nimi zostanie połączone. Oto proponowany układ:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 z Przedszkolem Miejskim Nr 11,
- Szkoła Podstawowa Nr 4 z o.i. z Przedszkolem Miejskim Nr 8,
- Szkoła Podstawowa Nr 5 z Przedszkolami Miejskimi Nr 2, 5 i 6,
- Szkoła Podstawowa Nr 6 z Przedszkolami Miejskimi Nr 12, 14 i 15,
- Szkoła Podstawowa Nr 7 z Przedszkolem Miejskim Nr 10,
- Szkoła Podstawowa Nr 8 z Przedszkolem Miejskim Nr 13 z o.i.
Dodatkowo, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Szkoła Policealna mają zostać włączone do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Jedyną placówką, która ma przestać funkcjonować jako samodzielna jednostka, jest Szkoła Podstawowa Nr 2, włączona do zespołu tworzonego przez SP Nr 5 i przedszkola.
Reorganizacja to konieczność?
Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Chełma, Dorota Cieślik, tłumaczyła, że reorganizacja jest odpowiedzią na spadającą liczbę uczniów oraz rosnące koszty utrzymania placówek.
- Za decyzją dotyczącą połączeń przemawiają przesłanki ekonomiczne oraz demografia związana z malejącą liczbą urodzeń” - wyjaśniła.
Według zapewnień władz miasta, zmiany nie wpłyną na lokalizacje placówek ani na dostępność miejsc dla dzieci. Przedszkola mają pozostać w swoich budynkach przez co najmniej dwa – trzy lata.
Rodzice i nauczyciele chcą dialogu
Mimo zapewnień władz, niektórzy pozostają sceptyczni. Jak informują nas zaniepokojeni nauczyciele oraz rodzice, podczas spotkań z przedstawicielami ratusza, które odbyły się w placówkach oświatowych, często nie pozwalano na zadawanie pytań lub udzielano ogólnikowych odpowiedzi. Brak transparentności w procesie konsultacji wywołał falę krytyki.
"Pani wiceprezydent przedstawiała obszerne dane statystyczne dotyczące demografii i kosztów. Na większości spotkań nie pozwolono na dyskusję, zadawanie pytań, a nawet jeśli jakieś padały były ignorowane lub odpowiedzi były ogólnikowe. Spowodowało to powstanie coraz więcej pytań i wątpliwości, na które nie dostajemy jasnych odpowiedzi. Rady Rodziców zdecydowały się na zgłaszanie swoich stanowczych sprzeciwów, które zaczynają spływać do Urzędu Miasta" - czytamy w liście, który otrzymaliśmy od rodziców.
Na Facebooku powstał „Komitet społeczny obrony oświaty w Chełmie”, który protestuje i zbiera podpisy przeciwko planowanym zmianom. Rodzice obawiają się, że reorganizacja może doprowadzić do dalszych cięć, a w dłuższej perspektywie do prywatyzacji placówek.
„Nie możemy pozwolić, by kartą przetargową było dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci” - podkreślają.
Urzędnicy najprawdopodobniej chcą wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, bowiem na najbliższą środę (22 stycznia) zaplanowano posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Chełm, której jedynym tematem będzie przedstawienie propozycji zmian organizacyjnych w chełmskich placówkach oświatowych.
- Komisja zostanie w całości poświęcona planowanym zmianom organizacyjnym w placówkach oświatowych w Chełmie. Podczas komisji będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, dotyczące planowanych zmian. Do dyspozycji będą pracownicy Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm,którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z tymi planami - przekazał nam Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm.
Komisja została zaplanowana na godz. 14.30, w sali konferencyjnej nr 1 Urzędu Miasta Chełm (ul. Lubelska 65), a transmisja z niej będzie dostępna na stronie esesja.pl.
Ostateczna decyzja w sprawie reorganizacji zapadnie podczas sesji Rady Miasta Chełm. Do tego czasu rady pedagogiczne mają zaopiniować plany urzędu, a rodzice i nauczyciele kontynuują swoje działania, by wyrazić sprzeciw wobec zmian. Czy głosy mieszkańców wpłyną na decyzję radnych? Czas pokaże, czy uda się wypracować kompromis, który będzie uwzględniał zarówno potrzeby finansowe miasta, jak i dobro dzieci.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze