Trwa nabór do pierwszych klas miejskich szkół średnich. Gimnazjaliści właśnie donoszą dokumenty do szkół, które wybrali w rekrutacji elektronicznej. Z danych, jakimi dysponuje ratusz, wynika, że największym powodzeniem cieszą się niezmiennie I i II LO w Chełmie oraz ZST.
- Liczba chętnych z pierwszej preferencji do wszystkich oddziałów w II LO to 223 osoby - wynika z zaakceptowanych wniosków. Szkoła zaplanowała pięć oddziałów, jednak jeśli będzie wola, aby utworzyć więcej klas, nie będziemy oponować. Taka sama zasada dotyczy wszystkich innych szkół miejskich - zapewnia dyrektor wydziału oświaty Augustyn Okoński.
Jeśli liczba chętnych się nie zmieni, w II LO mogłoby powstać co najmniej siedem klas. Podobnie sytuacja wygląda w I LO, które wybrało 222 uczniów gimnazjum. Ogólniak zakładał utworzenie sześciu klas. Próg punktowy do obydwu szkół wynosi 110 pkt.
Jak idzie nabór w pozostałych szkołach?
Zdecydowanie najmniejszym zainteresowaniem cieszy się liceum wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Tę placówkę wybrało jedynie 60 osób. Próg punktowy w tej szkole wynosił 95 pkt. Założenie dyrekcji było jak najbardziej słuszne, bo planowała utworzenie dwóch klas ogólniaka. Chęć kontynuacji nauki w technikum ekonomicznym zadeklarowało 140 uczniów. Plan to utworzenie pięciu klas. Minimalna liczba punktów w tym przypadku wynosi 65.
IV LO wybrało w pierwszym naborze 104 gimnazjalistów. Szkoła planuje utworzenie czterech oddziałów, w tym dwóch integracyjnych. Przy takim zainteresowaniu placówką plan jest jak najbardziej do wykonania. Próg przy rekrutacji określony został na 90 pkt.
Kiepsko wygląda sytuacja w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Wszystko wskazuje na to, że nie uda się tu utworzyć nawet jednej klasy w branżowej szkole I stopnia, czyli dawnej zawodówce. Chęć kontynuowania nauki w pierwszej klasie zadeklarowało jedynie siedem osób. Do technikum zgłosiły się 64 osoby, a więc utworzenie dwóch planowanych klas jest realne.
Najlepszą rekrutacją do technikum, podobnie jak w latach ubiegłych, może pochwalić się Zespół Szkół Technicznych. Naukę chce kontynuować w technikum 214 uczniów, w szkole branżowej jest zdecydowanie gorzej. Do pierwszej klasy dawnej zawodówki zapisało się 13 osób. Dyrektor zaplanowała utworzenie czterech klas technikum i jednej "branżówki", tymczasem - jak wynika z deklaracji gimnazjalistów - do technikum ma chętnych do siedmiu klas.
W Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich zaplanowano utworzenie trzech klas technikum i jednej branżowej. Technikum wybrały 104 osoby, zawodówkę 22. Plan jest więc jak najbardziej realny.
63 absolwentów gimnazjum zadeklarowało, że chce kontynuować naukę w technikum Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Plan zakładał utworzenie dwóch klas. Do branżowej szkoły I stopnia dokumenty złożyło 20 osób. I to zapewne wystarczy do utworzenia jednego planowanego oddziału.
We wrześniu naukę w szkole średniej rozpocznie w Chełmie 1256 uczniów. Ile klas ostatecznie powstanie w szkołach, będzie wiadomo w przyszłym tygodniu. Na poniedziałek planowana jest narada z dyrektorami szkół w ratuszu.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze