Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Palenie szkodzi nie tylko zdrowiu

Dym nikotynowy jest niezwykle trwały i trudno się pozbyć jego zapachu z wnętrza auta. Pamiętajmy, że to uprzykrza podróż, głównie osobom niepalącym. Nieprzyjemny zapach jest również powodem do obniżenia ceny podczas sprzedaży samochodu. Jak usunąć z auta ślady po papierosach? Jest na to kilka sposobów.
Palenie szkodzi nie tylko zdrowiu

Najtańszym, choć średnio skutecznym sposobem pozbycia się zapachu nikotyny, są produkty spożywcze takie jak ocet albo cytrusy. Zostawienie na noc w aucie miski z octem winnym czy spirytusowym bądź świeżo wyciśniętym sokiem z grejpfruta, cytryny lub pomarańczy pomoże zniwelować zapach papierosowego dymu. Ale tylko częściowo i na chwilę. Podobnie krótkotrwałe działanie ma płócienny woreczek z mieloną kawą wieszany na przednim lusterku. Mało skuteczne są także neutralizatory w sprayu, odświeżacze i środki do samodzielnego prania tapicerki, ponieważ tylko przykryją nieprzyjemne zapachy.

Jak w takim razie pozbyć się przykrych aromatów raz na zawsze? To wymaga więcej pracy, czasu oraz pieniędzy. Najpopularniejszym sposobem jest wcieranie w tapicerkę wody z proszkiem do prania i mydłem, pozostawienie na noc, a następnie dokładne odkurzenie materiału. Trzeba pamiętać jednak, żeby używać proszku do kolorowych tkanin, który nie wybieli tapicerki, powodując plamy. W sklepach jest również dostępnych wiele specjalnych środków czyszczących oraz preparatów. Wymagają jednak odpowiedniego używania, więc przed zastosowaniem ich w samochodzie, lepiej sprawdzić je na mało widocznych fragmentach wnętrza. Warto również przetrzeć inne elementy pojazdu, czyli szyby, uszczelki oraz skórzane i plastikowe elementy. Auto można wyczyścić na własną rękę bądź też zlecić usługę specjalistom. Jest to jednak wydatek rzędu kilkuset złotych.

Bardzo skuteczną metodą usuwania z samochodu zapachu papierosów są ultradźwięki. Polega ona na rozpyleniu przez specjalne urządzenie chemicznych środków do dezynfekcji wewnątrz auta. Ultradźwięki rozbijają preparat na małe cząsteczki, który wszędzie dokładnie wnika. Za taką usługę, w zależności od stopnia zaawansowania i liczby czyszczonych elementów, zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jeśli ktoś nie potrafi wyobrazić sobie podróży bez palenia, tradycyjne papierosy może zastąpić ich elektronicznymi zamiennikami. Wydzielają o 90% mniej szkodliwych dla zdrowia substancji, a tym samym mniej nieprzyjemnego zapachu pozostaje w aucie. To korzystanie wpłynie na komfort niepalących pasażerów oraz wartość samego auta podczas sprzedaży.


Podobne artykuły:

Jakie mandaty grożą rowerzystom? [CZYTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama