Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Niezadowoleni wyszli na ulice

Protest przeciwko reorganizacji szkół w Chełmie [GALERIA ZDJĘĆ + FILM]

W czwartek (13 lutego) w Chełmie odbył się protest zorganizowany przez słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych nr VII. Demonstracja była reakcją na plany miasta dotyczące reorganizacji placówek edukacyjnych, w tym włączenia tegoż liceum oraz Szkoły Policealnej do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką.
Protest przeciwko reorganizacji szkół w Chełmie [GALERIA ZDJĘĆ + FILM]

Protestujący zgromadzili się na placu dr. Edwarda Łuczkowskiego, skąd przemaszerowali pod Urząd Miasta Chełm, skandując przy tym: "nic o nas bez nas", "nasza szkoła, nasza przyszłość" czy "nie będzie urząd pluł nam w twarz".

Plany miasta i decyzja rady miasta

Przypominamy, że Rada Miasta Chełm podczas ostatniej sesji jednogłośnie podjęła decyzję o zamiarze przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych nr VII i Szkoły Policealnej, które obecnie funkcjonują w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU). Od 31 sierpnia tego roku placówki te zmienią swoją siedzibę z ul. Stefana Batorego 1 na ul. Henryka Sienkiewicza 22, gdzie mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Reorganizacja wynika z problemów demograficznych - w Liceum dla dorosłych uczą się obecnie zaledwie 73 osoby w czterech klasach, a Szkoła Policealna od roku szkolnego 2020/2021 nie uruchomiła nowych kierunków ani oddziałów.

Zdaniem władz miasta zmiany pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych i infrastruktury. Ponadto przeniesienie placówek jest związane z planowaną likwidacją III Liceum Ogólnokształcącego, co umożliwi efektywniejsze zagospodarowanie budynku przy ul. Sienkiewicza. Urzędnicy zapewniają, że reorganizacja nie wpłynie negatywnie na edukację uczniów i kadrę pedagogiczną.

Głosy protestujących

Jednak zdaniem uczestników protestu zmiany mogą mieć negatywne konsekwencje. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Chełm Dawid Chmielewski podkreśla, że uczniowie obawiają się rozpadu środowiska, które budowali przez wiele lat.

- Przede wszystkim uczniom tak naprawdę rozpadnie się środowisko. Przez wiele lat budowali wspólną atmosferę, która teraz ma po prostu zostać zaburzona. U wielu uczniów może to spowodować negatywne skutki psychiczne, ponieważ będą musieli się dostosować do nowych warunków, co po prostu dla nich nie będzie korzystne. To generalnie jest trudna sytuacja. Miasto zapewnia, że nikt nie zostanie zwolniony, tylko etaty dyrektorskie zostaną, powiedzmy, zoptymalizowane. Natomiast w praktyce wydaje mi się, że może to wyglądać trochę inaczej - powiedział nam Chmielewski.

Jeden z organizatorów strajku zwraca uwagę na wartość indywidualnego podejścia do uczniów, które według niego może zostać zatracone.

- Nasza szkoła ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dorosłymi słuchaczami. Każdy nauczyciel zna swoich uczniów i podchodzi do nich indywidualnie. W nowej szkole może to się zmienić. Nie obawiamy się samych zmian, ale tego, że zostaniemy odsunięci na margines - usłyszeliśmy.

Spotkanie z wiceprezydent

Protestujących w swoim gabinecie przyjęła wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik, która wyjaśniła, że reorganizacja placówek nie oznacza ich likwidacji, a jedynie zmianę siedziby i próbę zapewnienia im większej stabilności.

- Szkoły policealnej w tym zespole nie udaje się odtworzyć od kilku lat, mimo corocznych naborów. Jeśli chodzi o liceum dla dorosłych, obecnie mamy 73 uczniów w czteroletnim cyklu nauczania. Uczniowie zostali poinformowani o zmianie siedziby, podobnie jak ich rodzice, jeśli byli to niepełnoletni słuchacze. Nasza propozycja przeniesienia szkoły do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych wynika z chęci zapewnienia im lepszych warunków oraz stabilnej kadry nauczycielskiej - powiedziała wiceprezydent.

Podkreśliła również, że nowa lokalizacja jest bardziej dostępna komunikacyjnie, a baza dydaktyczna ZSEiM pozwala na lepsze kształcenie uczniów w dziedzinach ekonomicznych i administracyjnych.

- Przeniesienie siedziby nie oznacza likwidacji. Wręcz przeciwnie, to próba stworzenia większych możliwości dla słuchaczy oraz zapewnienia im lepszego zaplecza edukacyjnego - tłumaczyła wiceprezydent.

Mimo zapewnień władz miasta protestujący domagają się dalszego dialogu i rozważenia alternatywnych rozwiązań.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Normalny 81 14.02.2025 08:08
Z doświadczenia wiem ,że Pani Cieślik nie odpuści , niestety głos ludu ma w w nosie a starego i zimnego betonu nic nie ruszy .

polak 13.02.2025 16:48
protestujcie tak dalej

protestujący 13.02.2025 16:12
Banaszek i Banaszkowa nie mogli do ludzi wyjść?

Sylwester B 13.02.2025 16:01
Bicie piany bez sensu. Oczywista reforma jest konieczna i argumenty miasta są jak najbardziej logiczne. Uważam dodatkowo że przeniesienie do bursy osób z garstkowych internatów też jest konieczne. I wykorzystanie tych budynków lepiej dla miasta a nie trzymanie pustostanów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamareklama FFCL dodatek
KOMENTARZE
Autor komentarza: LUBelskaTreść komentarza: Bez tej drogi Chełm będzie wciąż dziurą zabitą deskami - zawsze się znajdzie jakaś jęczybuła, co jej wszystko nie pasuje. Budować i to szybko !!!Data dodania komentarza: 19.02.2025, 17:53Źródło komentarza: Powstanie południowa obwodnica Chełma za 170 milionów złotych? [FILM]Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ja bym pani Cieślik poleciła zająć się tymi pustymi internatami też.Data dodania komentarza: 19.02.2025, 17:23Źródło komentarza: Rozmowa z wiceprezydent Dorotą Cieślik o zmianach w chełmskiej oświacieAutor komentarza: IngosTreść komentarza: Z tym wspólnym budżetem to bedzie masakra. Już jest fatalnie ograniczając znacząco fundusze na funkcjonowanie placówki... śrubę przekręcą jeszcze bardziej. Później przeniosą placówki do jednego budynku (3-4 lata) i co z tamtymi budynkami? Prywatne będą tam szkoły/przedszkola? Na prezentacjach omawianych przez panią Cieślik były slajdy o osobach które kwalifikują się na emeryturę lub kompensację wiec po co to było? Nie bedzie zwolnień? Czy może te osoby nie dostaną umowy - nowa firma/nowy pracodawca.Data dodania komentarza: 19.02.2025, 17:10Źródło komentarza: Rozmowa z wiceprezydent Dorotą Cieślik o zmianach w chełmskiej oświacieAutor komentarza: N-le ChełmscyTreść komentarza: Chyba Pani Cieślik kłamie lub zapomniała że była w szkołach z dyrektorem Wydziału Oświaty podczas opiniowania/głosowania na temat Zespołu Szkół...Data dodania komentarza: 19.02.2025, 17:00Źródło komentarza: Rozmowa z wiceprezydent Dorotą Cieślik o zmianach w chełmskiej oświacieAutor komentarza: BeataTreść komentarza: niech wywalą ją za miastoData dodania komentarza: 19.02.2025, 12:06Źródło komentarza: Powstanie południowa obwodnica Chełma za 170 milionów złotych? [FILM]
Reklama
Reklama
Reklama