Realizacja programu pilotażowego nie jest jeszcze pewna. Ministerstwo zwróci się z pismem do marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Chełma o wsparcie tego pomysłu. Jeśli nawet zyska akceptację władz, wiele jeszcze będzie zależało od chełmskich aptekarzy.
- Pilotaż elektronicznych recept trwa już od lutego. Zaczęliśmy od dwóch miast na Mazowszu i w województwie łódzkim, czyli od Siedlec i Skierniewic. Można powiedzieć, że dotarł już na Lubelszczyznę, ponieważ w miejscowości Wysokie już pierwsze e-recepty zostały wystawione - mówi Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. W ubiegłym tygodniu wziął on udział w konferencji zorganizowanej w siedzibie NFZ w Chełmie.
- Szukaliśmy miasta między 50 a 100 tys. mieszkańców, bo takie są idealne pod kątem pilotaży - dodaje. Pomysł, żeby wybrać Chełm, poddał Jakub Banaszek, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. służby zdrowia.
Zdaniem ministerstwa, elektroniczne recepty mogą przynieść pacjentom wiele dobrego. To jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Będzie wprowadzany stopniowo w całym kraju.
- Takiej recepty nie można zgubić, nie można jej zniszczyć, ponieważ jest zapisana w bezpiecznym systemie komputerowym. Dużą korzyścią jest możliwość zrealizowania jej w częściach. E-recepta jest tak naprawdę pakietem maksymalnie pięciu pojedynczych recept, w którym każda pozycja jest odrębna. To jest bardzo wygodne, bo nie każdy chce realizować od razu całość, nie wszystko chce kupić w jednej aptece. Dzięki e-recepcie nie trzeba robić odpisów - wyjaśnia Cieszyński.
Z elektronicznych recept, wbrew obawom, chętnie korzystają osoby starsze. W ramach programu pilotażowego to właśnie ci pacjenci byli odbiorcami ponad połowy wystawianych e-recept.
Zostaną one udostępnione w elektronicznym koncie pacjenta, które będzie również gromadziło dane o skierowaniach, zwolnieniach lekarskich, udostępnionej dokumentacji medycznej, wartości opłaconej składki, wartości otrzymanych świadczeń, leków, które sfinansował NFZ i wielu innych funkcjonalnościach.
Program pilotażowy e-recept ma się rozpocząć już od września.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze