Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepowe zapalenie żył głębokich) zazwyczaj obejmuje żyły łydki, znacznie rzadziej - uda czy miednicy. Samo powstanie zakrzepu nie jest jeszcze niebezpieczne dla życia, ale oderwanie się go od ściany żyły (zwłaszcza, gdy jest duży) może spowodować zator tętnicy płucnej i śmierć w ciągu kilku sekund. Do zakrzepic dochodzi często w lecie, gdy jest gorąco i występuje ryzyko odwodnienia organizmu.
To choroba niezwykle podstępna. W ponad połowie przypadków rozwija się bezobjawowo albo skąpoobjawowo, dlatego nie można lekceważyć nawet najmniejszych symptomów.
Objawy zakrzepicy żył głębokich:
- ból nóg podczas chodzenia (często: ból łydki);
- obrzęki kostki i uda);
- ocieplenie nogi (wyczuwalna zwiększona temperatura);
- dotyk nogi wywołuje ból i uczucie ciepła;
- ból stopy przy ucisku;
- wrażenie stwardnienia żył;
- napięta skóra;
- zaczerwienienia, zasinienia skóry;
Co może spowodować zakrzepicę?
- siedzący tryb życia i praca np. przy komputerze;
- stojąca praca;
- wiek (często chorują osoby po 60. roku życia);
- brak aktywności fizycznej;
- nadwaga i otyłość;
- zbyt ciasne ubrania;
- siedzenie w pozycji "z nogą na nodze";
- cukrzyca,
- choroby układu krążenia (żylaki, nadmierna krzepliwość);
- reumatyzm;
- choroby nowotworowe;
- stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
- niezdrowe nawyki żywieniowe;
- używki (papierosy, alkohol, kawa).
- odwodnienie organizmu, szczególnie podczas upałów;
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa zabija co roku dwa razy więcej osób w Unii Europejskiej niż łącznie umiera z powodu raka piersi, gruczołu krokowego, HIV/AIDS i w wypadkach drogowych – alarmują eksperci. Rocznie z powodu tego schorzenia w UE ginie ponad 500 tys. osób. Jest trzecim najczęstszym schorzeniem układu krążenia w Polsce, obok zawału serca i udaru mózgu. Często przebiega bezobjawowo, ale może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia i życia. Najczęściej chorują na nią kobiety. Opóźnienie w rozpoznaniu tej choroby i w podjęciu leczenia zagraża życiu, a zgony są nagłe.
Kamila Skolimowska, polska mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, miała 27 lat, gdy niespodziewanie zmarła z powodu zatrzymania krążenia, którego przyczyną był zator tętnicy płucnej spowodowany właśnie zakrzepicą. A tylko bolała ją łydka...
Napisz komentarz
Komentarze