Liczba kierowców wsiadających za kółko po zażyciu narkotyków rośnie lawinowo. W 2016 r. wyłapano ich 1147, w minionym roku o prawie 400 więcej. Dla porównania, statystyki dotyczące pijanych zmotoryzowanych zmalały w 2017 r. o ponad 10%. Nie są znane dokładne liczby wypadków spowodowanych przez osoby po narkotykach, ponieważ są one zestawiane razem z nietrzeźwymi.
Policja planuje jeszcze skuteczniej walczyć z takimi osobami, zakupując kolejne elektroniczne narkotesty. W tym roku na wyposażeniu drogówki będzie ich 213. Ponadto, mundurowi otrzymają także ponad 3000 jednorazowych kaset niezbędnych do ich działania. Do tego dochodzą jeszcze stale zakupowane jednorazowe narkotesty przesiewowe o półrocznej dacie ważności.
Wielu kierowców uważa, że kierowanie autem pod wpływem narkotyków i pod wpływem alkoholu ma podobne skutki, ale tak nie jest. Alkohol spożyty nawet w dużej ilości zazwyczaj znika z organizmu po upływie doby. Środki odurzające natomiast potrafią być wykryte policyjnym testerem nawet... 14 dni po ich zażyciu. Kara dla takiego kierowcy jest ustalana na podstawie analizy próbki krwi, ponieważ w Polsce nie obowiązują dozwolone limity stężenia narkotyków. Nowe testery mają znacząco wpłynąć na zredukowanie liczby nieodpowiedzialnych kierowców.
Napisz komentarz
Komentarze