Dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być skutki spożycia trujących gatunków i jak powinna wyglądać pierwsza reakcja w przypadku zatrucia?
- W Polsce zatrucia grzybami cechuje sezonowość. W okresie letnim najczęściej dochodzi do zatruć muchomorem sromotnikowym, wiosną – piestrzenicą kasztanowatą, a jesienią obserwuje się przewagę zatruć krowiakiem podwiniętym – mówi dr n. med. Maria Orzeszko, gastroenterolog Grupy LUX MED.
Najbardziej niebezpiecznym dla nas grzybem jest muchomor zielonawy (sromotnikowy). W Polsce można go spotkać w okresie między czerwcem a listopadem. Tu należy zachować szczególną ostrożność. Sromotnik wyglądem przypomina gąskę zieloną lub czubajkę kanię i o pomyłkę nietrudno. Zawiera on trzy niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia toksyny (fallotoksyny, fallinolizyny oraz najgroźniejsze, oporne na działanie wysokiej temperatury – amatoksyny). Zatrucie tym grzybem stanowi aż 46% przypadków!
W przypadku zatrucia grzybami najważniejszy jest czas reakcji.
Jeśli po zjedzeniu grzyba pojawią się u ciebie takie objawy jak:
- łzawienie,
- osłabienie, omdlenia,
- obfite poty, uderzenia gorąca,
- nudności, wymioty i biegunka,
- bóle brzucha, skurcze żołądka,
- zaburzenia widzenia, zwężenie źrenic,
- wysokie tętno, nieregularne bicie serca, obniżenie ciśnienia krwi,
- gorączka, splątanie, majaczenie, drgawki, śpiączka,
- bóle głowy, zmęczenie, nadmierne pragnienie, utrata koordynacji, omamy, zawroty głowy
- problemy oddechowe
może to oznaczać, że zatrułeś się grzybami. Trujące grzyby mogą spowodować uszkodzenia nerek i wątroby. W skrajnych przypadkach zatrute nerki lub wątroba całkowicie przestają działać, co prowadzi do śmierci.
Co należy zrobić w przypadku zatrucia grzybami?
- Natychmiast sprowokuj wymioty.
- Nawet w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami, od razu idź do lekarza. Sposób naszego leczenia zależy od tego, jakimi grzybami się zatruliśmy. Podzielmy się z lekarzem naszymi domysłami na ten temat.
- Jeśli wymiotowaliśmy tuż po zjedzeniu, weźmy do lekarza zabezpieczoną próbkę wymiocin. Najlepiej byłoby dać lekarzowi do analizy resztki potrawy, która nam zaszkodziła.
- Dodatkowo poinformujmy lekarza o tym, ile potrawy zjedliśmy, w jaki sposób grzyby były przygotowane (smażone, gotowane), po jakim czasie wystąpiły objawy, skąd pochodziły grzyby (kupione, zbierane samodzielnie).
Jak zbierać grzyby?
- Nie bierz grzybów, których nie jesteś pewien.
- Wybieraj tylko zdrowe okazy, odrzucaj nadgryzione, uszkodzone, zaczerwienione lub spleśniałe.
- Odpowiednio przechowuj grzyby – tylko w koszyku lub bawełnianej siatce, nigdy w plastikowych reklamówkach.
- Nie zbieraj grzybów młodych, które nie są jeszcze odpowiednio ukształtowane, bo łatwo się pomylić.
Napisz komentarz
Komentarze