Najwięcej jest w niej witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy. Posiada w sobie też witaminy z grupy B. Ponadto owoce pigwy zawierają wiele związków mineralnych, takich jak: wapń, potas, żelazo, miedź, magnez i fosfor, które są niezbędne do wzmocnienia naturalnej obrony organizmu.
- Napar z nasion pigwy złagodzi niestrawności, pomoże pozbyć się zgagi i refluksu, pomoże w problemach jelitowych i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, uszkodzeniach śluzówki żołądka.
- Nasiona pigwy pobudzają trawienie oraz wpierają przemianę materii. Polecane są jako suplement diety odchudzającej.
– Pektyny zawarte w owocach pigwy ograniczają wchłanianie cukrów z pożywienia.
– Pestki pigwy stosowane są również w leczeniu chorób wątroby.
– Pigwa zawiera przeciwutleniacze, które skutecznie zapobiegają powstawaniu zmian nowotworowych.
– Pigwa nawilża i regeneruje skórę oraz chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
– Sok z pigwy to lek przeciwkaszlowy.
– Pektyny zawarte w owocach pigwy pospolitej, sprzyjają również usuwaniu toksyn oraz metali ciężkich z organizmu, natomiast przeciwutleniacze pomagają w walce z wolnymi rodnikami.
– Pigwa pomaga obniżać stężenia niekorzystnego dla zdrowia cholesterolu LDL we krwi oraz trójglicerydów.
Pigwówka samo zdrowie
2 kg dojrzałych owoców pigwy razem ze skórką zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Włóż do słoja, zasyp 1 kg cukru i przykryj papierem pergaminowym. Po tygodniu do słoja wlej 0,5 l spirytusu. Potem zamknij słój i przez miesiąc maceruj owoce. Następnie odcedź miąższ przez grubo złożoną gazę. Nalewkę wymieszaj z 0,5 litra wódki 40 proc. i odstaw na co najmniej dwa miesiące.
Sok z pigwy na przeziębienie
1 kg owoców pigwy pokrój na plasterki. Następnie układaj je warstwami w dużym słoju, przesypując cukrem. Zamknij słoik i odstaw w ciepłe miejsce na około 4-5 dni, mieszając jego zawartość raz dziennie. Wytworzony syrop przelej do słoików i pasteryzuj około 10 minut.
Konfitura z pigwy
1,5 kg owoców pigwy obierz ze skórki i pokrój na małe kawałeczki lub zetrzyj. Całość wrzuć do garnka z zagotowaną wodą i gotuj do miękkości. Odcedź owoce i przełóż na patelnię. Zasyp je cukrem (ok. 4 szklankami) i łyżeczką cynamonu i podsmażaj, aż będą bardzo gęste i ciemnopomarańczowe. Możesz konfiturę pasteryzować.
Napisz komentarz
Komentarze