- Mleko kozie poza witaminą A posiada pięć razy więcej niż mleko krowie, witaminy B13. W wyrobach z koziego mleka zawarte są również witaminy D, E, B1, B2, PP oraz kwas foliowy. Nie brakuje w nim także soli mineralnych. Kozie sery są najbogatszym źródłem wapnia pośród produktów spożywczych. Jest w nim także fosfor, potas oraz duże zasoby żelaza, co szczególnie jest istotne dla osób cierpiących na anemię.
- Mleko kozie oraz jego przetwory są dobre dla uczuleniowców. Co prawda zawierają kazeinę, ale jej poziom jest niższy o ok. 8% w porównaniu do produktów z mleka krowiego. Ma niewielką ilość laktozy, co ważne jest dla diabetyków.
- Mleko kozie może zostać strawione przez organizm nawet w ciągu 20 minut, podczas gdy na ten sam proces wobec mleka krowiego potrzebuje aż od 2 do 4 godzin.
- Nie ma w sobie metali ciężkich. Koza filtruje oraz izoluje wszystkie zanieczyszczenia tego typu, pozbywając się ich z organizmu.
- Zawiera oligosacharydy, czyli probiotyki, które stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, wskutek czego korzystnie wpływają na zdrowie.
- Ma w sobie kwasy tłuszczowe omega-6, więc obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów, które podnoszą ryzyko wystąpienia chorób serca.
- Posiada tryptofan, który jest bardzo ważny w regulacji nastroju, poziomu odczuwania bólu i cyklu snu. Tryptofan odpowiada również za produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.
- Korzystnie wpływa ono na mineralizację kości (kostnienie), poprawia także przyrost masy ciała.
Napisz komentarz
Komentarze