W Polsce liczba zakażeń pneumokokowych nie jest dokładnie oszacowana. Według danych z lat 2015-2016 liczba najcięższych, tzw. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych przekraczała 950 przypadków rocznie. Szacuje się, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Zakażenia pneumokokowe występują najczęściej u dzieci w pierwszych dwóch latach życia oraz u osób starszych powyżej 65. roku życia. W tych grupach wiekowych zakażenia mogą mieć ciężki przebieg o charakterze inwazyjnym oraz obarczone są wyższą śmiertelnością. Pneumokoki powodują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego oraz sepsę pneumokokową - jedną z najcięższych postaci klinicznych zakażenia.
Zapadalność w Polsce jest na poziomie ok. 200-300 zachorowań rocznie. Meningokoki mogą wywoływać zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie ucha środkowego, gardła, zakażenia w obrębie układu moczowo-płciowego i miednicy małej.
Najlepszą formą ochroną przed pneumokokami i meningokokami są obecnie szczepienia. Wprowadzając odpowiednio opracowane antygeny bakteryjne do organizmu dziecka, przygotowujemy jego układ immunologiczny do szybkiej i specyficznie ukierunkowanej odpowiedzi obronnej w przypadku powtórnego zetknięcia się z antygenami chorobotwórczych bakterii. U dziecka nieszczepionego, jego organizm nie potrafi tak szybko odpowiedzieć na zagrożenie.
W Polsce szczepienia przeciw pneumokokom przysługują bezpłatnie wszystkim dzieciom urodzonym po 31 grudnia 2016 r. (są obowiązkowe). Natomiast szczepienia przeciwko inwazyjnym zakażeniom meningokokowym są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych, ale niefinansowane ze środków znajdujących się w budżecie ministra zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze