Rooibos pochodzi z Afryki i do Europy trafił stosunkowo niedawno – na początku XX wieku. Spożywamy go jako napar. Czerwonokrzew afrykański nie jest jednak odmianą herbaty, jak często się uważa. Najbardziej popularny jest rooibos czerwony (poddany fermentacji), pija się jednak także zielony.
Napar z tej rośliny ma łagodny, lekko słodkawy i owocowy smak oraz bursztynowy kolor. Aby go prawidłowo przygotować, łyżeczkę rooibos zalej na 4-5 min wodą o temperaturze ok. 90°C. Pić można go zarówno "samodzielnie", jak i w mieszankach. Jest wtedy dodatkiem do różnych herbat czy ziół. Napar z czerwonokrzewu można podawać nawet z... mlekiem i cukrem. Idealnie nadaje się także jako baza do napoju orzeźwiającego – wystarczy tylko dodać do niego pokrojone owoce i lód
Ten krzew ma moc
- Rooibos zawiera mnóstwo mikro- i makroelementów, takich jak np. żelazo, cynk, mangan, miedź, wapń, sód czy magnez. Dzięki temu jest idealnym napojem dla kobiet w ciąży, uzupełniając ich zapotrzebowanie na te składniki.
- Nie zawiera za to kofeiny, nie pobudza więc organizmu i spokojnie można go pić przed snem, a także podawać dzieciom.
- Napar z rooibos ma właściwości odprężające i obniżające ciśnienie krwi.
- Reguluje poziom cukru we krwi i stymuluje produkcję insuliny przez trzustkę, świetnie sprawdza się więc w diecie osób chorujących na cukrzycę II typu.
- Jest też dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią DNA i zapobiegają mutacjom komórek.
- Posiada właściwości bakterio i grzybobójcze, dzięki czemu można go stosować także zewnętrznie, w przypadku różnych problemów ze skórą.
- Łagodzi kolki i bóle brzucha.
Podobne artykuły: Egzotyczne przyprawy, które warto znać [SPRAWDŹ]
Napisz komentarz
Komentarze