HCV jest wirusem odpowiedzialnym za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów, uszkadzając wątrobę, prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych. Ponieważ zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, ważna jest wczesna diagnostyka.
W grupie ryzyka są, m.in.: osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych, np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Należy pamiętać o tym, że niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne, również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.
Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi, dlatego teraz najważniejsze jest to, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia.
- Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka - informuje lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.
W Chełmie z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w punktach pobrań przy ul. Słowackiego 33 oraz ul. Szymanowskiego 4.
Akcja profilaktyczna prowadzona jest do końca 2018 roku lub do wyczerpania zapasów, a jej organizatorem jest firma AbbVie w partnerstwie z ALAB laboratoria.
Napisz komentarz
Komentarze