Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:43
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama baner reklamowy

Auto gotowe na zimę

Nadejście mrozów i opadów śniegu to tylko kwestia czasu. Zanim to nastąpi, warto przygotować nasz samochód. O wiele elementów możemy zadbać sami, bez konieczności angażowania w to mechaników.
Auto gotowe na zimę

Autor: zdjęcia poglądowe

W pierwszej kolejności należy sprawdzić komponenty silnika. Właściciele diesli powinni zrobić przegląd świec żarowych oraz układu wtryskowego, w benzyniakach przyda się weryfikacja cewek oraz świec zapłonowych, zaś w tych z instalacją gazową - jej regulacja oraz sprawdzenie szczelności układu chłodzenia. Do aut z każdym rodzajem napędu należy tankować paliwo odpowiedniej jakości, ponieważ to ma istotny wpływ na pracę całej jednostki. Ważne jest także sprawdzenie poziomu oraz kondycji płynów eksploatacyjnych.

Kolejnym istotnym elementem jest akumulator oraz napięcie ładowania. Można to zweryfikować prostownikiem. Jeśli napięcie pracującego silnika jest niższe niż 13,7 V lub wyższe niż 14,5 V, należy wziąć pod lupę także alternator. Jednocześnie warto przyjrzeć się całej elektryce auta, oceniając stan okablowania i przewodów, które mogły ulec pęknięciu czy sparceniu.

Bardzo istotna jest kondycja opon, którymi będziemy poruszać się po zimowych drogach. Bieżnik ogumienia musi mieć przynajmniej 4 mm, ale najlepiej, gdyby był nieco wyższy. To znacznie wpływa na przyczepność podczas jazdy. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu stanu koła zapasowego, ponieważ jego dłuższe "leżakowanie" nie wpływa korzystnie na jakość gumy.

Sól na drogach to wróg kierowców, a właściwie wróg karoserii, ponieważ powoduje korozję. Dlatego przed pojawieniem się śniegu warto zabezpieczyć newralgiczne miejsca auta, wcześniej myjąc i woskując nadwozie. Ważne jest także zabezpieczenie uszczelek specjalnymi silikonami. Dzięki temu zmniejszamy też ryzyko przymarznięcia do nich drzwi. Powinniśmy mieć przy sobie nie tylko skrobaczki czy odmrażacze do szyb w sprayu, ale także odmrażacze do zamków. Ich brak odczujemy, szczególnie kiedy lód będzie stawiał opór przy próbie włożenia kluczyka.

Nie zapomnijmy o płynie chłodzenia. Jeśli układ chłodzenia jest szczelny, to temperatura jego zamarzania powinna być właściwa i wynosić ok. - 37°C. Sprawdzenie tego trwa krótko i kosztuje niewiele, część warsztatów wykonuje je nawet za darmo. Przy okazji warto także zweryfikować płyn hamulcowy, ponieważ chłonie wilgoć i trzeba go okresowo wymieniać.

Bardzo korzystne przed zimą będzie także położenie pod nogami gumowych dywaników, które - w przeciwieństwie do tekstylnych - nie wchłaniają wody z roztopionego z butów śniegu. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu wilgoci, a także zaparowywaniu szyb.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama