VIII-wieczna Francja. Jan Baptysta Grenouille, syn handlarki rybami obdarzony jest niezwykle wyostrzonym zmysłem węchu. Jego świat podporządkowany jest zapachom, a obsesja popycha do morderstw, aby w końcu stworzyć idealny zapach – zapach ludzki. "Pachnidło", bo o tej powieści mowa, napisane zostało przez niemieckiego pisarza Patricka Süskinda i wydane w 1985 roku. Książka ukazuje czar Paryża tamtych czasów i wartość perfum, które odgrywały istotną rolę w życiu ludzi i za które warto było dużo zapłacić.
Dziś perfumy, szczególnie te dobre i markowe, kojarzą się z luksusem. Piękny zapach mijającej nas kobiety przyjemnie łechce nasze zmysły. Perfumy dodają nam pewności siebie i korzystnie wpływają na relacje damsko-męskie. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto jednak poznać kilka podstawowych informacji.
Zagrać piękny zapach
Mówi się, że komponowanie perfum podobne jest do komponowania muzyki. Każda nuta zapachowa jest inna, ale w połączeniu wszystkie razem tworzą wyjątkową harmonijną kompozycję. Na całość perfum składają się ekstrakty kwiatów, owoców, nasion itp., a nawet ekstrakty pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład ambra, czyli wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Ekstrakty uzyskuje się poprzez proces ekstrakcji. Jest to nic innego jak destylacja lub tłoczenie na zimno. Składniki syntetyczne natomiast uzyskuje się w laboratoriach.
Które mocne, które słabsze
Aby wszystkie elementy połączyły się, a tym samym nabrały jednolitego zapachu, potrzebny jest jeszcze alkohol. I tak w zależności o tego, co chcemy utworzyć, łączymy składniki w następującej kolejności:
- woda kolońska (rodzaj wody toaletowej) zawiera około 5% roztworów eterycznych rozcieńczonych w alkoholu o stężeniu 80%,
- woda toaletowa zawiera od 5% do maksymalnie 12% olejków zapachowych w alkoholu o stężeniu 80%, jest najtańsza i najlżejsza, jeżeli chodzi o intensywność,
- woda perfumowana jest najczęstszym wyborem, ponieważ pachnie mocniej (zawiera 10-15% olejków rozcieńczonych w alkoholu o stężeniu 80-90%) i nie jest jednocześnie tak droga, jak perfumy,
- perfumy zawierają w sobie maksimum roztworów eterycznych, bo aż 30-40% rozpuszczonych w bardzo mocnym alkoholu, nawet 95-procentowym. Ze względu na moc ich zapachu, polecane są na wieczorne wyjścia.
Od głowy do bazy
Do podstawowej wiedzy na temat perfum należą także nuty zapachowe. Wyróżniamy trzy: głowy, serca i bazy. I tak nuta głowy to ta od razu wyczuwalna po otwarciu flakonika. Jest niezwykle istotna, ponieważ w dużej mierze to ona decyduje o wyborze przez klienta właśnie tych, a nie innych perfum. Nuta serca, czyli łącząca pozostałe dwie nuty w spójną całość. Wyczuwamy ją po około 10 minutach od spryskania ciała. Jest ona trwalsza od nuty głowy i czujemy ją dłużej. Ostatnia już nuta to nuta bazy. Stanowi ona niejako tło perfum, jest mniej intensywna, wyczuwalna po około 20 minutach, jednak utrzymuje się bardzo długo i nadaje charakter całej kompozycji. To od niej rozpoczyna się proces tworzenia zapachu.
Magia perfum polega na zmienności ich zapachu. Co ciekawe, ich aromat pachnie inaczej na każdej osobie. Przy poszukiwaniu idealnych perfum warto więc spryskać nadgarstek, a zapach sprawdzić dopiero po kilku godzinach, kiedy rozwinie się niczym róża otwierająca swój kwiat.
Wiele kosmetyków możemy również zrobić z... jedzenia. Jak? Piszemy o tym TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze