1) sangwinik – optymista, osoba uzewnętrzniająca swoje uczucia, towarzyski - wykazuje otwartość na ludzi, kieruję się określonymi wartościami – postawa kreatywna, komunikatywny i niezwykle twórczy.
2) melancholik – przeciwieństwo sangwinika, osoba z pesymistycznym nastawieniem, perfekcjonista w kierunku pedantyzmu, kreatywny i utalentowany, sumienie podchodzi do każdego zadania, zdolność do empatii, wewnętrznie przeżywa każdy sukces i porażkę.
3) choleryk – typ pobudliwy, towarzyski, gadatliwy i i otwarty ekstrawertyk, posiada tendencję do rywalizacji, ma skłonności przywódcze, optymista, entuzjastycznie podchodzący do świata, jego relacje oparte są o wzajemny szacunek, ciężko znosi porażkę.
4) flegmatyk – osoba z silnym temperamentem, doskonały obserwator, skuteczny mediator, w rozmowie skupia się na rozmówcy, spokojny i opanowany, w relacjach uprzejmy, wysoki poziom samokontroli, cierpliwy, doskonały słuchacz, zadania wykonuje wyjątkowo solidnie i skrupulatnie, nie lubi pośpiechu – potrafi poświecić dużo czasu sprawie czy człowiekowi.
Powyższy obraz przedstawia na jakim skraju znajdują się poszczególne typy osobowości. Każdy z typów ma wspólną cechę z drugim. Neurotyczność cechuje lęk, gniew, zazdrość, smutek czy poczucie winy (choleryk i melancholik). Ekstrawersja to cecha, która przejawia się otwartością na otoczenie, chęć do nawiązywania nowych znajomości, łatwość wchodzenia w relacje interpersonalne (choleryk i sangwinik). Odmienną cechą do ekstrawersji jest introwersja. Osoby wykazujące ten typ, to w szczególności samotnicy, którzy najlepiej i najbezpieczniej czują się w swoim towarzystwie. Do skupienia potrzebuje ciszy. Nie wchodzi w dyskusje bezcelowe, lubi rozmowy na ciekawe tematy. Introwertycy z reguły są powolni, nie żyją w pośpiechu dnia codziennego (flegmatyk i melancholik). I wreszcie równowaga emocjonalna. Zdaję się, że najbardziej pożądana cecha. Kojarzy nam się ze spokojem i tak też jest. To wewnętrzna harmonia. Akceptowanie swojego "ja". Równowaga emocjonalna to stabilność emocjonalna, równowaga i samokontrola. Osiągniecie jej jest nie lada wyzwaniem, ponieważ każdego dnia wystawieni jesteśmy na oddziaływanie wielu bodźców, które mogą wzbudzać w nas różnorodne emocje, nie koniecznie pozytywne.
Konkretną i dokładną diagnozę psychologiczną na osobowość można wykonać u psychologów i psychiatrów za pomocą testów jakimi dysponują.
Nowe ścieżki rowerowe i parking. Gdzie i kiedy powstaną? [SPRAWDŹ]
Napisz komentarz
Komentarze