- Programy profilaktyczne adresowane są do mieszkańców Chełma. W związku z tym, że wielu pacjentów posiada "nowe" dowody osobiste bez danych adresowych, weryfikacja możliwości udziału w programie ze względu na miejsce zamieszkania odbywać się będzie na podstawie oświadczenia pacjenta - wyjaśnia Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie. - Niezbędne jest w dalszym ciągu podanie numeru PESEL, gdyż umożliwi to weryfikację, czy pacjent nie korzystał już ze świadczeń profilaktycznych w bieżącej edycji programów.
Rodzice, pospieszcie się!
Program ochrony dzieci przed Inwazyjną Chorobą Pneumokokwą przeznaczony jest dla maluszków z Chełma urodzonych w roku 2016.
Szczepienie wykonywane jest po wcześniejszym badaniu lekarskim przez lekarza rodzinnego, do którego zaopcjowano dziecko. Pacjenci z MSP ZOZ będą mieli wykonane szczepienie tam, gdzie przyjmuje ich pediatra. Dzieci zapisane do lekarzy z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej będą szczepione w punkcie szczepień dla dzieci w Przychodni nr 2 przy ulicy Połanieckiej 11.
- W przypadku dzieci z niepublicznych ZOZ-ów wystawione zostanie zaświadczenie o wykonanym szczepieniu, w celu dokonania stosownych wpisów w dokumentacji medycznej i karcie szczepień dziecka - tłumaczy Żabiński. - Rodzice, którzy chcieliby, aby ich pociechy skorzystały z programu, muszą się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.
W Chełmie powstaje kolejny blok TBS. Gdzie? [CZYTAJ]
Czas prześwietlić płuca
Ponadto miejski ZOZ zaprasza do udziału w programie profilaktyki gruźlicy i raka płuc. Jest on przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia. Badania będą wykonywane w pracowni rtg w przychodni przy ul. Wołyńskiej 11 w godzinach 8-17. Aby wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Badanie w ramach programu jest bezpłatne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza kierującego.
- Pacjent otrzymuje wynik badania (wydruk) wraz z obrazem w standardzie diagnostycznym oraz przeglądarką diagnostyczną nagrane na płycie CD, możliwą do odtworzenia w każdym komputerze. Limit codzienny to ok. 30 procedur z badaniem rtg. W przypadku większej liczby pacjentów będzie tworzona lista oczekujących z wyznaczeniem terminu badania - wyjaśnia Żabiński.
Brak ławek doskwiera mieszkańcom miasta. Czy jest szansa na ustawienie kolejnych? [SPRAWDŹ]
Dla kobiet i nie tylko...
Program profilaktyki raka piersi to badanie palpacyjne, nauka samobadania piersi oraz - w przypadku wystąpienia wskazań – wykonanie badania usg piersi. Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku 16 – 50 lat, z tym że badanie ultrasonograficzne jest przeznaczone dla kobiet w wieku 16 – 45 lat. Koordynację programu zapewniają pracownicy gabinetu zabiegowego w przychodni przy ul. Wołyńskiej 11 (II piętro). Nauka samobadania oraz badanie palpacyjne odbywa się w dni powszednie od godz. 10 do 16 w gabinecie badań profilaktycznych (pok. 103 I piętro) w przychodni przy ulicy Wołyńskiej.
Program profilaktyki osteoporozy obejmuje wywiad z rozpoznaniem czynników zagrożenia chorobą oraz badanie stopnia gęstości kośćca (kość przedramienia) i określanie stopnia SOS oraz wskaźników T-score i Z-score. Program jest adresowany do mieszkańców miasta od 35. roku życia. Badania będą wykonywane w przychodni przy ul. Wołyńskiej w poniedziałek (w godz. 8- 12.30) i wtorek (w godz. 13-17).
Program profilaktyki chorób układu krążenia zakłada przeprowadzenie pomiaru poziomu ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu glukozy i poziomu cholesterolu we krwi (na czczo - metodą paskową) oraz określenie masy ciała metodą BMI i pomiar procentowego poziomu tkanki tłuszczowej. Badania są prowadzone w obydwu przychodniach w godzinach 7-9. Program jest adresowany do osób powyżej 20. roku życia.
Napisz komentarz
Komentarze