Czytanie jednej książki rocznie przez niemal 40% Polaków to tendencja, która utrzymuje się od kilku lat. Tylko niecałe 10% ankietowanych zadeklarowało natomiast, że "pochłania" rocznie 7 książek lub więcej. Bardzo niepokojący jest fakt, że osoby, które sporadycznie lub wcale nie sięgają po książki, argumentują to głównie brakiem zainteresowania i... stratą czasu. Wśród innych przyczyn podawały także: brak czasu wolnego, rozwój technologii, inne rozrywki, a także obniżenie poziomu językowego u części współczesnych twórców literackich.
Jakie grupy wiekowe najczęściej sięgają po książki z czystej chęci przeczytania? Wśród pań dominuje wiek od 60 lat wzwyż, zaś u panów najwięcej czytelników mieści się w przedziale 40 - 59 lat. Obie płci w granicach 25 - 40 lat mają - jak wynika z badań - najmniej czasu na czytanie. Ludzie młodsi czytają sporo, ale głównie dlatego, że muszą, ponieważ studiują lub jeszcze się uczą. Te dane dotyczą zarówno wersji papierowych, jak i e-booków. Malejące zainteresowanie książkami przekłada się również na spadającą sprzedaż, a także mniejszą liczbę wypożyczeń w bibliotekach.
Co więcej, również domowe biblioteczki i księgozbiory zaczynają świecić pustkami. Aż 28% badanych przyznało się, że nie ma w domu żadnej książki, zaś 7% posiada tylko podręczniki. Najwięcej, bo 45% pytanych ma w domu pomiędzy 11 a 50 książek. Szczegółowy raport można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze