I jak tu cieszyć się wiosną, piękną pogodą, gdy z nosa kapie, oczy swędzą i ciągle czujemy się źle? Jak przetrwać ten trudny okres?
Co nas uczula?
Trawy są najczęstszym alergenem powodującym katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Stężenie ich pyłków będzie bardzo wysokie od maja do końca pierwszej dekady lipca. Najwcześniej zaczyna pylić słodka trawa wiosenna.
Dąb pylenie zaczyna pod koniec kwietnia, ale alergeny unoszą się w powietrzu nawet do końca maja. Dąb kwitnie krótko i na szczęście nie powoduje długotrwałych alergii.
Sosna pyli od początku maja do połowy czerwca. Alergie powodują tylko kwiaty męskie.
Szczaw zaczyna pylenie w maju, ale alergeny unoszą się jeszcze przez całe lato, nawet do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notuje się na terenach podmiejskich.
Pokrzywa jest jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października.
Uwaga! Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem, bo w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków.
By nieco załagodzić alergię, sięgnij po środki farmaceutyczne - krople do nosa i oczu. Jeśli zależy ci na pozbyciu się problemu na dłużej, wybierz się do alergologa na badanie i zabieg odczulania.
Napisz komentarz
Komentarze