Prace nad zmianą przepisów trwały już w zeszłym roku. Nowelizacja w Kodeksie wykroczeń obowiązuje od 1 maja i obejmuje głównie sposób wystawiania mandatów zaocznych, czyli takich, które wydawane są po stwierdzeniu wykroczenia i niezastaniu sprawcy na miejscu, a także kredytowanych, przyznawanych kierowcom zatrzymanych podczas kontroli drogowej. Zgodnie ze zmianami, taka osoba będzie miała już nie 7, tylko 14 dni na opłacenie grzywny, liczone od dnia wystawienia mandatu kredytowanego lub od daty dostarczenia mandatu zaocznego. Stopniowo do lamusa będą również odchodziły aktualnie wystawiane druki mandatów, z których funkcjonariusze będą mogli korzystać do końca sierpnia bieżącego roku.
Termin to zatem nie jest jedyna zmiana. Drugą jest właśnie sam wygląd mandatów. Przepisy precyzują bowiem, co od teraz musi się znaleźć na takim druczku. Zgodnie z nowymi przepisami mundurowy będzie musiał wpisać tam nie tylko wysokość grzywny i ilość punktów karnych, ale także sprecyzować, za co zostały nałożone, sklasyfikować rodzaj wykroczenia, a także określić datę i miejsce jego popełnienia. Bez zmian pozostaje to, że sprawca musi być poinformowany o prawie odmowy przyjęcia mandatu oraz o możliwości dochodzenia swoich racji w sądzie.
Jeszcze jedna istotna zmiana dotyczy mandatów zaocznych, które najczęściej wystawiane są za pojazd, który jest niewłaściwie zaparkowany lub został pozostawiony w nieodpowiednim miejscu. Od teraz policjant sam będzie mógł zdecydować, w jaki sposób mandat ma zostać doręczony do sprawcy. Dzięki temu ma nie dochodzić do sytuacji, kiedy pozostawione za wycieraczką samochodu druczki znikają w niejasnych okolicznościach. Ułatwi to także karanie motocyklistów, ponieważ w przypadku zaparkowanych jednośladów funkcjonariusze często mają problem z pozostawieniem mandatu. Znajdując dane adresowe sprawcy na podstawie tablic rejestracyjnych pojazdu, policjanci będą mogli wysłać go pocztą. Wtedy żaden winny kierowca nie będzie mógł się tłumaczyć, że mandat porwał wiatr lub zabrał przypadkowy przechodzień.
Napisz komentarz
Komentarze