- Współpraca naszego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii z oddziałem transplantologii, dzięki zaangażowaniu kierownika lek. Janusz Błazuckiego, układa się bardzo dobrze - wyjaśnia Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. - W ostatnim czasie udało się przeprowadzić te dwie transplantacje.
Nerki zostały pobrane od pacjentów z naszego OIOM-u. Pierwszą otrzymała 61-letnia pacjentka z Poznania, drugą 69-latka z Olsztyna. Wszystko wskazuje na to, że obydwa przeszczepy się udały. Pacjentki czują się bardzo dobrze.
W kwietniu na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie narządu było 1983 pacjentów. Na transplantację nerki czeka 1207 osób, nerki i trzustki - 35 osób, trzustki -13, nerki i wątroby - 2, wątroby -144 osoby. Ponadto na nowe serce oczekuje 460 pacjentów, na przeszczep płuca - 113 osób.
Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.
Napisz komentarz
Komentarze