Wśród wszystkich województw, lubelskie zajmuje 10 miejsce pod względem liczby osób posiadających zatrudnienie i 12 miejsce biorąc pod uwagę poziom bezrobocia uwzględniający wszystkich zarejestrowanych w Urzędach Pracy. W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku, w pierwszym kwartale br. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,6%. Stopa bezrobocia w województwie lubelskim wyniosła 7,7%, zaś na jedną ofertę w lubelskich urzędach pracy przypadło 27 osób.
Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie włodawskim (14,5%), chełmskim (12%) i hrubieszowskim (12,4%), zaś najmniej w powiatach łęczyńskim (4,1%), biłgorajskim (4,9%) oraz łukowskim (5%).
Średnie wynagrodzenie brutto w województwie lubelskim w I kwartale 2019 r. wynosiło 4261,19 zł, czyli o 4,7% więcej w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. Nie zmienia to jednak faktu, że pod kątem wielkości wynagrodzenia zajmujemy 15 miejsce. Taką samą lokatę Lubelszczyzna zajmuje w rankingu dynamiki wzrostu średniego wynagrodzenia w porównaniu z poprzednim kwartałem. W obu zestawieniach za nami jest tylko województwo warmińsko - mazurskie.
Co jest przyczyną taki niskich lokat naszego województwa? Jak podaje Urząd Statystyczny w Lublinie, jednym z nich jest wyludnienie, ponieważ tylko w zeszłym roku Lubelszczyznę opuściło 5500 osób. Większość z nich to ludzie młodzi, którzy wyjeżdżają na studia do innych miast, gdzie łatwiej znaleźć pracę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rodzi się mniej dzieci, a kobiety decydują się na potomstwo w coraz późniejszym wieku, obecnie wynosi on 30 lat. W chwili obecnej w 48 miastach naszego województwa mieszka 46,5% osób, pozostali to mieszkańcy wsi.
Napisz komentarz
Komentarze