Współpraca będzie dotyczyła zarówno kwestii naukowych i dydaktycznych, jak i promocyjnych. Dzięki tej umowie studenci uczelni będą mogli prowadzić wspólne prace badawcze, zaś władze pozyskiwać dodatkowe fundusze na przedsięwzięcia naukowe oraz organizację konferencji czy innych wydarzeń.
Akademia Sztuki Wojennej istnieje od października 2016 r. i kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów uczelni i instytucji związanych z obronnością państwa, ale również studentów cywilnych. Jako jedyna uczelnia w Polsce posiada Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, a także specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych.
Porozumienie podpisali dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie i płk dr hab. inż. Leszek Elak, prorektor ds. dydaktycznych ASW.
Budowa pasa ruszy jesienią?
Władze PWSZ czekają również na pozwolenie na budowę betonowego pasa dla samolotów w Depułtyczach Królewskich.
- To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla naszej uczelni, ale także dla mieszkańców Chełma i całego regionu. Robimy więc wszystko, żeby wszystkie związane z nią kwestie były załatwiania priorytetowo. Mam nadzieję, że jeszcze w okresie wakacji będziemy mogli obwieścić, że otrzymaliśmy pozwolenie i rozpoczynamy pierwsze prace na terenie lotniska.
Inwestycja na lotnisku w Depułtyczach Królewskich będzie kosztowała ponad 21 mln zł i ma się zakończyć w 2021 r. Pas będzie miał 1020 metrów długości i 30 metrów szerokości. Pozwoli na obsługę wszystkich typów statków powietrznych, co znacząco wpłynie na zakres szkoleń studentów pilotażu. Betonowy pas zainicjuje ponadto szerszą inwestycję, obejmującą budowę specjalnego hangaru do przeprowadzania napraw większości rodzajów samolotów.
Napisz komentarz
Komentarze