Narodowy Fundusz Zdrowia chce udoskonalać jakość obsługi swoich klientów, dlatego otwiera pilotażowe Centrum Usług Wspólnych, w którym będzie ograniczał biurokrację, na rzecz usług elektronicznych, znacznie wygodniejszych dla pacjentów.
- Cieszę się, że NFZ chce wykorzystać potencjał naszego miasta - nie kryje zadowolenia prezydent Banaszek. - To zadanie w ramach deglomeracji, a dla naszego miasta jest to również jeden z elementów zatrzymania degradacji funkcji społeczno-gospodarczych.
Wybór nie był przypadkowy. W Chełmie jest delegatura lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dlatego placówka jest przygotowana do realizacji nowych zadań. Poza tym, jak powiedział prezes Jacyna, wymagania płacowe tutaj są nieco niższe niż w dużych miastach, w których NFZ ma problem z pozyskaniem kadry.
- W dużych miastach pracodawcy podwyższają stawki i my, jako jednostka budżetowa, przegrywamy. Dlatego mamy problemy w pozyskaniu kadry - stwierdził wprost prezes NFZ.
Centra Usług Wspólnych będą specjalizowały się w oferowaniu konkretnych usług, bez względu na województwo, z którego pochodzi klient NFZ. Ma to zagwarantować jednolity i wysoki standard obsługi przez fundusz w całej Polsce. CUW w Chełmie zajmie się na początek rozpatrywaniem wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), składanych drogą elektroniczną. Po pozytywnej weryfikacji karty zostaną wydrukowane i wysłane z Chełma bezpośrednio na adres wnioskującego. Rocznie NFZ wydaje ok. miliona takich kart, z czego ok. 10 proc w formie elektronicznej. Karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
– Chcemy, aby usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia były jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Stąd pomysł utworzenia Centrum Usług Wspólnych, którego sprawne działanie ma przekonać klientów do częstszego korzystania z usług elektronicznych. To kolejny krok w stronę realizacji strategii rozwoju funduszu do 2023 roku, dzięki której dążymy do zwiększenia zaufania społecznego do naszej instytucji – podkreśla Andrzej Jacyna, prezes NFZ.
- Chełm od czasu utraty funkcji miasta wojewódzkiego boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest spadek ilości miejsc pracy, wysokie bezrobocie, wysoki stopień depopulacji. Czynniki te doprowadziły do tego, że - według raportu Polskiej Akademii Nauk sporządzonego na potrzeby Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - Chełm znalazł się na szczycie niechlubnej listy miast małych i średnich, które silnie tracą swoje funkcje. Naszemu miastu potrzebny jest rozwój - wskazuje prezydent Banaszek.
Centrum ma powstać w Chełmie w październiku. Na początek będzie do rozdysponowania kilkanaście etatów. Prezes Jacyna szacuje, że do końca roku może być ich już ok. 30, a docelowo kilkadziesiąt. Centrum Usług Wspólnych NFZ ma mieć siedzibę w biurowcu szpitala przy ul. Ceramicznej.
Napisz komentarz
Komentarze