- Oczywiście im wcześniej wpłynie do nas wniosek, tym lepiej dla osób zainteresowanych. Wypłaty będziemy realizowali na bieżąco, gdy tylko otrzymamy na nie pieniądze. Spodziewamy się jednak, że większość będzie u nas składana w formie papierowej - mówi Beata Sienkiewicz, kierownik OPS w Wierzbicy.
W gminie Wierzbica jest zameldowanych 965 dzieci. Ze świadczenia 500+ korzystało dotąd 530. OPS spodziewa się więc, że obejmie wsparciem dodatkowo 435 dzieci. Liczba ta ostatecznie może się trochę różnić, bo dane pochodzą z ewidencji ludności. O tym, jaki ośrodek będzie wypłacał pieniądze, decyduje miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Niektóre dzieci mogą przebywać poza terenem gminy lub nawet za granicą.
Pierwszego dnia przyjmowania wniosków zainteresowanie było tak duże, że spowodowało awarię portalu rządowego oraz stron bankowych [CZYTAJ]
Trudniej jest oszacować zainteresowanie nowym świadczeniem w większych gminach lub miastach. W gminie Chełm dotychczas wypłacano 500+ dla około 2 tys. dzieci. Po zmianach w ustawie ośrodek pomocy społecznej spodziewa się, że uprawnionych będzie o tysiąc więcej.
Chełmski MOPR dotąd wypłacał pieniądze dla ponad 5 tysięcy dzieci, w tym 1339 na drugie i kolejne dziecko. Spodziewać się więc można, że będzie do realizacji przynajmniej ponad 1339 wniosków o wypłatę także na pierwsze dziecko. Jak podaje chełmski MOPR, do końca czerwca wypłacono rodzinom w ramach tego świadczenia ponad 12 milionów 673 tys. zł. Ile MOPR przeleje pieniędzy na konta rodziców w kolejnym półroczu, nikt tego dokładnie nie oszacował.
Kto nie potrzebuje pilnie pieniędzy, nie musi się śpieszyć. Nic nie straci, ale pod warunkiem, że wypełni i złoży dokumenty najpóźniej do końca września. Ośrodki pomocy społecznej mają też określony czas na rozpatrzenie wniosków. Pierwsze wypłaty mogą być już w lipcu, ale niekoniecznie. Wszystkie wnioski złożone w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia będą rozpatrywane najpóźniej do 31 października. Jeżeli wpłyną we wrześniu - do 30 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze