Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:47
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Raport: Polscy piraci na drogach

Raport śmiertelności na drogach całego kontynentu opublikowała Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu. Pod uwagę były brane różne czynniki, w tym przekraczanie prędkości oraz jazda pod wpływem alkoholu. Niestety, Polska jest jednym z tych krajów, które wypadają najgorzej i w których poprawa bezpieczeństwa następuje zdecydowanie zbyt wolno.
Raport: Polscy piraci na drogach

W 2018 r. na polskich drogach zginęły 2862 osoby, czyli o 1 proc. więcej niż w roku 2017. To powoduje, że zajmujemy 24. miejsce spośród 33 badanych krajów. Najbezpieczniejszym państwem w zeszłym roku okazała się z kolei Słowacja, gdzie liczba ofiar spadła o 17 proc., natomiast najmniej bezpiecznym okazał się Luksemburg. Tam odnotowano aż 45-proc. wzrost.

Wracając jednak do naszego kraju, to na tak słaby wynik złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim, polscy kierowcy wciąż mają poważny problem z respektowaniem ograniczeń prędkości. Tylko co czwarty kierowca jeździł w zeszłym roku zgodnie z przepisami w terenie zabudowanym. Pozostali przekraczali 50 km/h prawie dwukrotnie. Również poza terenem zabudowanym limit 90 km/h okazuje się dla nas zbyt niski. 40 proc. kierowców znacznie mocniej przyciskało tam pedał gazu, osiągając nawet prędkości autostradowe. Na samych autostrada sytuacja wyglądała równie nieciekawie, ponieważ 140 km/h było wystarczające tylko dla 60 proc. zmotoryzowanych.

Kolejnym powodem wzrostu ofiar zdarzeń drogowych jest jazda pod wpływem alkoholu. Mimo licznych apeli i kampanii, w porównaniu z 2017 r., w roku ubiegłym liczba pijanych kierowców wzrosła o 4 proc.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu prześledziła również trzy ostatnie lata pod kątem liczby zabitych na drogach na miliard kilometrów pokonanych przez samochody. I tutaj niestety jesteśmy niechlubnym liderem ze wskaźnikiem 15 ofiar. Tuż przed nami są Chorwaci (13 osób), zaś najmniej osób, bo tylko 3 na miliard kilometrów, zginęło na drogach Szwecji i Wielkiej Brytanii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ano 07.07.2019 13:56
za malo rygorystyczne prawo

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama