Ponad 85% ankietowanych wskazało, iż je ziemniaki przede wszystkim w formie tradycyjnej – z wody. Czy Polakom brakuje więc pomysłów na ich przygotowanie?
– Ziemniaki to tradycyjnie polski produkt, który warto przywrócić do jadłospisu. Eliminowanie ich z naszego menu to duży błąd, ponieważ droga do zdrowego odżywiania wiedzie przez wzbogacenie codziennej diety, w miejsce wykluczania poszczególnych produktów. Ziemniaki, ze względu na bogactwo składników odżywczych i witamin, są odpowiednie dla osób młodych, starszych, a także tych, którzy dbają o formę i są aktywni fizycznie – mówi Aneta Łańcuchowska, dietetyk, ekspert II edycji kampanii "Ziemniaki czy kartofle".
Ziemniaki powinny pozostać nieodłącznym elementem codziennej diety – nie tylko z uwagi na walory smakowe, ale przede wszystkim na właściwości odżywcze i zdrowotne:
- W swoim składzie zawierają wysokiej jakości białka oraz witaminy z grupy B, które wpływają na dobrą kondycję układu nerwowego;
- Są cennym źródłem skrobi. To węglowodan złożony, który w organizmie człowieka powoli i równomiernie rozkłada się na glukozę, czyli paliwo potrzebne do pracy wszystkich jego komórek;
- Ziemniaki zawierają też sporo witaminy C – ok. 16 mg w 100 g (dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to 75 mg);
- W skład kartofli wchodzą też witaminy A, E, B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) i B6 (pirydoksyna);
- Obecne są w nich także spore ilości obniżającego ciśnienie krwi potasu, wzmacniający kości wapń oraz działający korzystnie na układ nerwowy magnez, a także fosfor, żelazo, cynk, miedź i mangan. - Ziemniaki są też źródłem cennego białka roślinnego.
Ziemniaki jednak nie dla każdego
Częste jedzenie ziemniaków może szkodzić osobom z niewydolnością nerek, które mają we krwi nadmiar potasu. Trzeba je wtedy inaczej gotować. Najpierw obgotować, odlać wodę, potem zalać świeżą i gotować do miękkości. Natomiast wystrzegać się kartofli powinni chorzy na reumatyzm, ponieważ dosyć często powodują one ból oraz sztywność stawów.
Napisz komentarz
Komentarze