KGM we Włodawie powstało w 2015 roku. Przez trzy lata panie działały w nieformalnej organizacji. Swoje stowarzyszenie zarejestrowały w lutym tego roku. Zajmują się nie tylko gotowaniem. Napisały trzy wnioski o dofinansowanie, ale otrzymały je tylko na projekt pod nazwą "Piękna Lubelska" z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W środę, 18 września chcą go podsumować podczas I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie.
W ramach projektu odwiedziły miasta w naszym województwie liczące do 20 tys. mieszkańców (bo tylko takie mają szansę na dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych do swojej działalności), zachęcając panie do tworzenia kół gospodyń miejskich.
- W małych miasteczkach kobiety skazane są na wegetację. Życie ogranicza się do domu i pracy. Społeczna aktywność kobiet to działalność w radach rodziców w szkołach i na portalach społecznościowych. Dokonałyśmy analizy oferty kulturalnej we Włodawie oraz w innych małych miastach i nie znalazłyśmy niczego, co odpowiadałoby ogólnym zainteresowaniom kobiet aktywnych zawodowo, które chciałyby zrobić coś dla siebie, ale również angażować się w organizację życia kulturalnego lokalnej społeczności. Są oferty dla dzieci, młodzieży seniorów i dla grup o określonych zainteresowaniach artystycznych: śpiew, ceramika – relacjonuje Elżbieta Wołoszun z KGM we Włodawie.
Dlatego, wspólnie z koleżankami ze stowarzyszenia, postanowiła wypromować ideę tworzenia kół gospodyń miejskich. Założyły portal w mediach społecznościowych służący celom promocyjnym, publikują plakaty zachęcające do tworzenia organizacji, nawiązały kontakty z kobietami w innych niewielkich miastach w województwie lubelskim i innych województwach. Zorganizowały wizyty studyjne, podczas których promowały pomysł zakładania KGM. Promowały również aktywny styl życia, żywność ekologiczną oraz dzieliły się wiedzą z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa z wykorzystaniem ziół pochodzących z okolic Włodawy.
- Nasze działania przyniosły efekt. Już nie jesteśmy jedynym kołem gospodyń miejskich na Lubelszczyźnie. Podobne zawiązano w Tomaszowie Lubelskim, a w najbliższym czasie powstaną również w Terespolu i Parczewie. Wielkie zainteresowanie jego utworzeniem jest również w Chełmie – wyjaśnia Wołoszun.
- Do udziału w I Forum Kół Gospodyń Miejskich zaprosiłyśmy panie z wielu miast. W programie zaplanowałyśmy prelekcje, prezentację działalności twórczej kobiet i promowaniem dobrych praktyk. Z założonych ogródków ziołowych pierwsze zielarskie zbiory wykorzystamy na przygotowanie potraw oraz upominków. Wszystkim uczestnikom rozdamy sadzonki sosny. Myślimy, że taki prezent ograniczy zanieczyszczenie powietrza i zwiększy bioróżnorodność – dodaje pani Elżbieta.
Jest to jednak spotkanie zamknięte. Patronatem honorowym objęła je małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Napisz komentarz
Komentarze