Skąd taka kwota? Sama wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, w tym 50 gr opłaty ewidencyjnej. Do dokumentacji w urzędzie należy dołączyć aktualną fotografię. Jeśli jej nie mamy, to czeka nas dodatkowy wydatek. Do otrzymania ważnego dokumentu niezbędne mogą okazać się badania lekarskie. I tu dochodzą największe koszty, ponieważ taka wizyta będzie nas kosztowała 200 zł.
Wiadomość ta doprowadza wielu kierowców do białej gorączki, ale tak wysokie opłaty nie dotyczą wszystkich. Jeśli uprawnienia otrzymaliśmy bezterminowo, przy wymianie dokumentu nie będziemy musieli iść do lekarza. W tym przypadku bowiem termin ważności został wydany dla dokumentu, a nie dla uprawnień. Wymiana prawa jazdy czeka jednak wszystkich: tych z dotąd bezterminowym blankietem i tych z wydanym czasowo. Najpóźniej trzeba będzie to zrobić do 2033 r.
W związku z czasowością praw jazdy pojawia się jednak kolejna kwestia, która dzieli kierowców. Co dzieje się, kiedy mamy ważne uprawnienia i nieważny dokument, a zostaniemy zatrzymani przez policję? Wtedy kierowca jest traktowany jako osoba nieposiadająca uprawnień. Grozi mu 500-złotowy mandat.
Napisz komentarz
Komentarze