Skarżący zarzuca dyrektorkom, że nie ogłosiły, jakie wolne stanowiska dla nauczycieli mają w swoich placówkach, co z kolei spowodowało, że pozostał on bez pracy i możliwości zarobkowania. Pismo do rady miasta w imieniu bezrobotnego nauczyciela skierowała kancelaria adwokacka.
Mężczyzna pracował od 2000 roku w Gimnazjum nr 2. W związku z wygaszeniem szkoły na skutek reformy oświaty został pozbawiony zatrudnienia. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, przysługiwało mu pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach w miejskich placówkach oświatowych.
- W celu skorzystania z przysługującego mi uprawnienia powinienem zostać poinformowany o wolnych stanowiskach pracy w danej placówce oświatowej - argumentuje skarżący. Jednak nie został.
Zgodnie z przepisami obowiązek informacyjny spoczywa na dyrektorze szkoły, który zdaniem kancelarii adwokackiej, wakaty w placówce powinien zgłosić do kuratorium oświaty.
Projekt uchwały, którym będą zajmować się chełmscy radni, wskazuje, że skarga nauczyciela jest bezzasadna. Do sekretariatu ZSEiM w okresie organizacji pracy na kolejny rok szkolny wpłynęło 57 podań i CV złożonych przez nauczycieli, spośród których sześć należało do nauczycieli pracujących wówczas w gimnazjach. Wśród dokumentów nie było jednak podania skarżącego. Wolne stanowiska dyrektorki Ekonomów rozdysponowała między osoby, które złożyły do placówki swoje CV, nie miała więc czego zgłaszać do kuratorium. Skarżący uzupełniał w poprzednim roku szkolnym etat w Ekonomach. W ocenie dyrektorki "praca tego nauczyciela była na poziomie przeciętnym, mimo perspektywy zmniejszającej się liczby klas gimnazjalnych w macierzystej szkole, nauczyciel nie prowadził dla uczniów ZSEiM żadnych dodatkowych zajęć sportowych (...) nie angażował się i nie przygotowywał uczniów do zawodów sportowych oraz nie inicjował żadnych innych działań na rzecz młodzieży i szkoły".
Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych na nowy rok szkolny zatrudniła siedmiu nowych nauczycieli: jednego od przedmiotów zawodowych budowlanych, czterech wychowawców w internacie, jednego nauczyciela fizyki i informatyki oraz jednego nauczyciela wielokierunkowego realizującego godziny wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania do życia w rodzinie. Ponadto trzech nauczycieli uzupełnia etaty, ucząc historii, języka angielskiego i wychowania fizycznego. Wśród nowo zatrudnionych jest trzech pedagogów korzystających z przywileju pierwszeństwa. Wzięli oni udział w postępowaniu rekrutacyjnym tak, jak w przypadku Ekonomów.
Podczas poniedziałkowej sesji (30 grudnia) radni uznali skargę nauczyciela za bezpodstawną.
Napisz komentarz
Komentarze