E-recepta jest ważna 30 dni, ale są też wyjątki wydawane na 7, 120 i 365 dni, musi je jednak zaznaczyć lekarz. Co więcej, niektóre recepty elektroniczne są wydawane na określony termin ważności ze względu na termin ważności leku. Dodatkowo e-recepta immunologiczna obowiązuje przez 120 dni. Standardowego dokumentu od lekarza nie możemy zrealizować już po 30 dniach, chyba że została wystawiona ze względu na przewlekłe choroby.
- Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji ("data realizacji od ..."), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz - od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.
E-recepta może być ważna przez 365 dni w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Otrzymają ją więc osoby przewlekle chore, stale przyjmujące określone dawki leków. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku rocznej recepty, pierwsze opakowanie leków należy kupić w ciągu 30 dni, ponieważ po tym czasie farmaceuta wyda mniejszą porcję farmaceutyku. Jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni.
- Jeżeli lekarz wystawił Ci e-receptę na 365 dni, upewnij się, że wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni musisz zrealizować w ciągu 30 dni. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz na raty, to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece - informuje dalej resort.
Ministerstwo Zdrowia dodaje też, że leki z e-recepty można wykupić w kilku aptekach w różnym czasie, ale kupując kolejne opakowania jednego leku, należy wrócić do tej samej apteki.
- Możesz rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku przyjdź do tej apteki, w której kupiłeś pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda.
Napisz komentarz
Komentarze