Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:37
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama baner reklamowy

Przeważają "przejścia śmierci"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skontrolowała przejścia dla pieszych na drogach krajowych. Wyniki nie napawają optymizmem, ponieważ wiele takich miejsc wymaga modernizacji pod kątem poprawy bezpieczeństwa. Zwłaszcza tych, które są wyposażone w sygnalizację świetlną.
Przeważają "przejścia śmierci"

GDDKiA weryfikowała blisko 700 przejść na drogach krajowych, na których dochodziło do najpoważniejszych zdarzeń. Podczas kontroli były sprawdzane m.in. właściwa lokalizacja i geometria, widoczność w różnych porach doby, prawidłowe oznakowanie pionowe i poziome, stan nawierzchni oraz samego przejścia i odpowiednie doświetlenie pasów. Przejścia oceniono w skali od 0 do 5. Najniższą notę dostało 9 proc. skontrolowanych miejsc, gdzie ryzyko śmiertelnego zdarzenia jest bardzo wysokie. Tylko na co trzecim przejściu z kolei stwierdzono, że ryzyko poważnego wypadku jest niskie.

Jakie nieprawidłowości stwierdziła GDDKiA? W 70 proc. miejsc brakowało (lub były uszkodzone) specjalnych płytek, które informują osoby niewidome i słabowidzące o wejściu na jezdnię. Co czwarte przejście natomiast nie posiada właściwego oznakowania poziomego, zaś co piąte wymaga zastosowania rozwiązań redukujących prędkość, np. w postaci progów zwalniających. W 16 proc. przypadków GDDKiA uznało, że konieczne jest zwiększenie ochrony pieszych oczekujących na wejście na pasy. Jak wynika z raportu, paradoksalnie bardziej niebezpieczne są przejścia przez drogi dwujezdniowe, czyli oddzielone tzw. wysepką. Kierowcy dojeżdżają do nich z dużą prędkością i z przekonaniem, że pieszy najpierw zatrzyma się właśnie nie niej, zanim zacznie iść dalej. Największym problemem w kontrolowanych miejscach okazało się jednak nieodpowiednie doświetlenie, ponieważ stwierdzono je w 97 proc. przypadków.

GDDKiA zaznacza, że modernizacja przejść jest konieczna dla zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce tym samym zaangażować lokalne samorządy w prace związane z poprawą tych statystyk. Szczególnie że znajdujemy się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod kątem śmiertelnych potrąceń pieszych w miejscach, gdzie mogą przejść przez ulicę zgodnie z przepisami. Tylko w tym roku na polskich drogach zginęło w ten sposób ponad 100 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama