Już na początku lutego z inicjatywy prezydenta zwołane zostało posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele magistratu, policji, straży pożarnej i miejskiej, stacji ratownictwa medycznego, służb sanitarnych i weterynaryjnych, a także miejskiego ośrodka pomocy rodzinie. Tematem była analiza zagrożeń spowodowanych koronawirusem i omówienie obowiązujących procedur.
Na tym nie poprzestano. Zaktualizowano plan działań na wypadek epidemii. Wyznaczono też miejsca do prowadzenia kwarantanny. W Chełmie są to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy I Pułku Szwoleżerów. Dysponuje on pokojami, w których w razie konieczności można umieścić 60 osób. Ponad pięć razy więcej miejsc jest w bursie międzyszkolnej Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Powstańców Warszawy. Przygotowanie miejsc do kwarantanny nie będzie trwało dłużej niż dobę.
Do przyjęcia osób z podejrzeniem koronawirusa przygotowany jest chełmski szpital. Oddział zakaźny zajmuje dwa piętra w pawilonie B. Dysponuje 26 łóżkami w salach dwuosobowych i trzyosobowych oraz w trzech izolatkach.
- Jesteśmy przygotowani - mówił Lech Litwin, dyrektor ds. medycznych SP WSS w Chełmie. - Oddział odpowiada wymaganiom, a personel też wie, co robić. Mamy sprzęt jednorazowego użytku, odzież ochronną. Placówka wystąpiła o dodatkowe ilości kombinezonów, masek i filtrów. Dostawa już dotarła.
Będą też dodatkowe pieniądze na walkę z koronawirusem. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zawnioskował do premiera o 9,5 mln zł dla szpitali z oddziałami zakaźnymi pozostającymi w stanie podwyższonej gotowości. W grupie tej, o czym już informowaliśmy, jest również chełmska lecznica. Na terenie szpitala odbyły się również ćwiczenia na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych izb przyjęć dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem bądź zakażonych.
W ubiegłym tygodniu zorganizowane zostało również spotkanie informacyjne sanepidu i dyrektorów chełmskich placówek oświatowych, w którego trakcie przedstawiono między innymi rekomendacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Niezależnie od tego sanepid rozesłał do szkół pisma i materiały dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
Żeby zabezpieczyć podróżnych przed koronawirusem, ale również grypą, w autobusach komunikacji miejskiej mają pojawić się dozowniki ze środkiem odkażającym. Dezynfekowane będą też autobusy. Takie same rozwiązania mają być zastosowane w urzędach i jednostkach podległych miastu. Są one zalecane w pozostałych firmach i instytucjach.
W wielu miejscowościach w Polsce odwołuje się zaplanowane imprezy kulturalne i sportowe. Ze spotkania z mieszkankami z okazji Dnia Kobiet zrezygnował np. wójt gminy Izbica.Starosta chełmski nie miał takich oporów i zorganizował święto na hali sportowej. W Chełmie nie zaplanowano na marzec żadnej imprezy masowej, więc nie ma z czego rezygnować. – Wszystkie wydarzenia kulturalne czy sportowe zaplanowane przez miejskie jednostki, koncerty, spektakle czy seanse, odbędą się zgodnie z kalendarzem – poinformował urząd miasta.
Z kolei prezydent Jakub Banaszek na antenie radia Bon Ton zapewnił mieszkańców, że jest w bezpośrednim kontakcie z ministrem zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także osobami odpowiedzialnymi za monitorowanie i przeciwdziałanie potencjalnej epidemii koronawirusa. Prosił, by nie wpadać w panikę.
Napisz komentarz
Komentarze