Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:11
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

"Chorobowe" podczas kwarantanny

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty jest jeden z dwóch dokumentów: zwolnienie lekarskie albo decyzja państwowego inspektora sanitarnego.
"Chorobowe" podczas kwarantanny

- Decyzja sanepidu działa dokładnie tak jak zwolnienie lekarskie – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Oznacza to, że za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, lub zasiłek chorobowy czy opiekuńczy od pracodawcy albo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto pamiętać, że decyzję sanepidu można dostarczyć pracodawcy lub do ZUS już po zakończeniu kwarantanny, lub izolacji. Lekarz również może wystawić zwolnienie lekarskie osobie poddanej hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia jego wystawienie, pozostaje w kompetencji lekarza. Świadczenia chorobowe nie przysługują, jeśli ubezpieczony sam powstrzyma się od pracy, ale nie ma zwolnienia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego.

Opieka nad dzieckiem

Także izolację lub kwarantannę dziecka traktuje się tak jak jego chorobę, bo jeden z rodziców nie może pracować w związku z koniecznością zapewnienia dziecku opieki. Dlatego decyzja sanepidu o konieczności kwarantanny lub izolacji dziecka uprawnia rodzica do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi również wtedy, gdy musi on zostać w domu z dzieckiem do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem wprowadziła także dodatkowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Rodzic może go otrzymać, jeśli z powodu koronawirusa nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. To maksymalnie 14 dni – niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki i łącznie na oboje rodziców. Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie napisane przez ubezpieczonego rodzica. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Więcej informacji na stronie internetowej ZUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama