Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:59
Reklama
Reklama baner reklamowy

Kwarantanna w walce z koronawirusem

Wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem, zostali objęci 14-dniową kwarantanną. Muszą się jej poddać także powracający z zagranicy. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi kara nawet do 30 000 zł. Lubelscy mundurowi do czwartku ustalili 60 przypadków niezastosowania się do kwarantanny. Sprawy trafią do sądu.
Kwarantanna w walce z koronawirusem

Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. Natomiast osoby powracające do kraju, jeżeli nie mają możliwości odbycia kwarantanny w domu, kierowane są na kwarantannę zbiorową. W obu przypadkach należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby sanitarne.

Obecnie w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach.

– Jeżeli będzie potrzeba, liczba miejsc do kwarantanny będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi – poinformowała Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego.

W Chełmie miejsca do prowadzenia kwarantanny zbiorowej zostały wyznaczone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Są to pokoje noclegowe. Przyjąć tam będzie można około 60 osób. Drugim miejscem jest Bursa Międzyszkolna Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, w której pomieścić się może 330 osób.

 

Izolacja w domu

Jeśli kwarantanna odbywana w domu, należy bezwzględnie stosować się do poniższych zaleceń: nie opuszczać mieszkania i nie wychodzić do sklepu, nie spotykać się z innymi i nie zapraszać nikogo do siebie.

Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwrócić się telefonicznie o pomoc do gminy.

Szczególne środki ostrożności należy zachować, gdy osoba poddana kwarantannie mieszka z rodziną. Wówczas, w miarę możliwości, należy ograniczyć z nią kontakt. Bezwzględnie trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu. Specjaliści zalecają minimum 2 metry.

Osoba poddana kwarantannie musi używać oddzielnych naczyń, ręczników itp. Jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, powinna korzystać z osobnej łazienki i toalety. Gdy takich możliwości nie ma, po każdym skorzystaniu z nich należy zdezynfekować je dostępnym środkiem czystości. I jeszcze jedna rada, do której zastosować powinni się wszyscy, nie tylko ci przebywający w kwarantannie: należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachowa zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.

 

Zdrowie pod kontrolą

Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. Informować o stanie swojego zdrowia służby sanitarne. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne z sanepidem, lub zgłosić na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.

 

Pomagają przetrwać izolację

Osoby objęte kwarantanną we własnym zakresie powinny zadbać o odpowiedni zapas żywności i leków. Pomocni mogą tu być członkowie rodziny czy sąsiedzi.

- Tylko w sytuacji, kiedy osoba - w szczególności starsza, samotna, niepełnosprawna - nie jest w stanie własnym sumptem zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, z pomocą przychodzi miasto – informuje Dominik Gil, z gabinetu prezydenta Chełma. - Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 tel. 82 564 31 92 oraz całodobowo tel. kom. 692 589 699. 

Osoby starsze, chore, niepełnosprawne czy samotne przebywające w kwarantannie domowej i niemogące zapewnić sobie gorącego posiłku, żywności lub leków, mogą liczyć na wsparcie. Wówczas należy się zwrócić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pod numer telefonu 82 564 31 92 w godzinach jego pracy lub całodobowo pod numer 692 589 699.

Wsparcia psychologicznego udzielają natomiast miejskie instytucje i stowarzyszenia: Ośrodek Interwencji Kryzysowej - tel. 82 564 07 07; całodobowo – tel. 518 641 373, e-mail: [email protected]; Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 - od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. 82 565 94 61. W tych samych dniach i godzinach porad udziela również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 - tel. 82 565 73 69.

Można też kontaktować się z NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego Małgorzaty Prystupy oraz Stowarzyszeniem Integracji Rodzin Przystań w Chełmie.

 - Oprócz wsparcia psychologicznego osobom starszym i niepełnosprawnym oferujemy bezpłatną pomoc w codziennych czynnościach, w tym m.in.: zakupach, zaopatrzeniu w leki, załatwianiu spraw urzędowych i pocztowych. Oczywiście wyłącznie na bezpośrednią telefoniczną prośbę - informuje Danuta Makaruk. Kontakt telefoniczny z poradnią i specjalistami pod nr tel. (82) 564 36 32, telefon alarmowy całodobowy – 518 498 111.

 

Policjanci pilnują

- Otrzymujemy od służb sanitarnych informacje, które osoby objęte są kwarantanną – mówi Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. – Codziennie dzwonimy i sprawdzamy, jak się czują. Informujemy, jakie mają prawa i obowiązki podczas kwarantanny. Jeśli okaże się, że ktoś opuszcza miejsce kwarantanny, powiadamiamy o tym służby sanitarne. Musimy zgłosić także każdy sygnał, jaki otrzymamy, o osobach, które powróciły z zagranicy, a nie zgłosiły się dobrowolnie na kwarantannę, chociaż powinny.

Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Sprawdzenie takie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, głównie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu. Dodatkowo na wyposażeniu każdego patrolu, znajdują się również środki ochrony sanitarnej, dedykowane do zadań związanych z koronawirusem, by w razie konieczności je użyć.

 

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara nawet 30 000 zł. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk za narażenie na zarażenie. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność  z art. 165 kk, czyli sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama