Od 1 kwietnia br. do sklepów małopowierzchniowych, wielkopowierzchniowych i punktów usługowych mogą wejść 3 osoby na jedno stanowisko kasowe. Tzn. jeśli kasy są 4, w danej placówce może przebywać tylko 12 klientów. Liczy się tylko tych stanowisk płatniczych, które są czynne. Taki sam iloczyn dotyczy stanowisk handlowych na targowiskach. W przypadku poczty z kolei na jedno czynne okienko przypadają 2 osoby.
Wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy, natomiast we wszystkich sklepach (we wszystkich branżach) wszyscy kliencie będą musieli robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych, zaś w godz. 10.00 – 12.00 będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy są otwarte dla osób w każdym wieku.
Sklepy spożywcze, apteki i drogerie pozostają OTWARTE!
Hotele i noclegownie z wynajmem krótkoterminowym zostają zamknięte. Mogą funkcjonować tylko wtedy, kiedy przebywają w nich osoby na kwarantannie i personel medyczny. Pozostali muszą się wykwaterować do 2 kwietnia. Ograniczenia te nie dotyczą jednak osób, które korzystają z usług hotelowych w ramach obowiązków służbowych.
Instytucje publiczne wykonują pracę zdalną, chyba, że nie gwarantuje ona realizacji kluczowych obowiązków. Osoby pracujące w zakładach muszą być od siebie oddalone o co najmniej 1,5 metra, mają też obowiązek używania rękawiczek i płynów dezynfekujących.
Od 1 kwietnia kwarantanną zostaną objęte wszystkie osoby przebywające w danym mieszkaniu z osobą, która na kwarantannę została skierowana z powodu powrotu zza granicy czy kontaktu z zarażonym.
Osoby poniżej 18-tego roku życia mogą wyjść z domu tylko w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub osoby dorosłej. Każdemu, bez względu na wiek, z mieszkania nie można wychodzić bezcelowo, jedynie w sytuacji dojazdu do pracy i wykonywania czynności służbowych, działania w wolontariacie na rzecz walki z COVID-19, a także załatwienia spraw niezbędnych do codziennego życia. Ponadto, obowiązuje także zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów i miejsc zielonych. Piesi muszą natomiast zachowywać 2-metrowe odstępy od siebie (oprócz rodziców z dziećmi do 13. roku życia i osób niepełnosprawnych.
W salonach oraz poza nimi nie wolno wykonywać usług kosmetycznych, fryzjerskich, tatuowania, piercingu, zabiegów rehabilitacyjnych i masaży (dwa ostatnie są możliwe wyłącznie wtedy, kiedy wymaga ich stan zdrowia).
W środkach transportu publicznego może natomiast podróżować jednocześnie "tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe".
Napisz komentarz
Komentarze