Pielęgniarkom i położnym z naszego terenu wsparcia udziela Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Chełmie.
- Wszystkim staramy się pomagać – mówi Izabella Chałaj, przewodnicząca OIPiP. – Uruchomiłyśmy aż do odwołania możliwość skorzystania z pomocy w zakresie dostarczania zakupów, środków higieny czy wykupu recept dla swoich członków, w tym osób starszych, samotnych, pozostających w domach na przykład ze względu na kwarantannę.
OIPiP w Chełmie zrzesza pielęgniarki z Chełma i powiatu chełmskiego oraz powiatu krasnostawskiego. Na terenie swojego działania "uruchomiła" wszystkie możliwe instytucje, które mogą wesprzeć pielęgniarki i położne, obecne i byłe, w tym trudnym okresie.
- Jesteśmy w kontakcie z urzędami miast, ośrodkami pomocy społecznej w miastach i w terenie, a także Wojskami Ochrony Terytorialnej – dodaje Chałaj.
Jeżeli chodzi o środki ochrony osobistej, na razie są. Do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Chełmie dotarła też pierwsza partia środków do dezynfekcji i ochrony osobistej dla pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia zdrowotne w formie praktyk zawodowych w domu pacjenta. Środki te zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia. Pielęgniarki i położne otrzymają je bezpłatnie.
- Jest to pomoc i inicjatywa Zespołu Zarządzania Kryzysowego Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych – wyjaśnia przewodnicząca Chałaj.
Dystrybucją tych środków zajmie się OIPiP w Chełmie. Maseczki, rękawiczki i fartuchy są bardzo ważne, ale ważne jest również wsparcie psychologiczne. Stres towarzyszy bowiem pielęgniarkom i położnym nie tylko w pracy, ale i poza nią, kiedy wracają do domu i martwią się o zdrowie swoich bliskich czy nie narażają ich na zakażenie koronawirusem.
- Każda nasza koleżanka i każdy kolega, którzy tylko potrzebują, mogą uzyskać takie wsparcie – mówi Izabella Chałaj. Pomoc udzielana jest w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym Zdrowia Psychicznego w szpitalu w Chełmie od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 18, tel. 82 562 34 79.
Do ich dyspozycji są też specjaliści z Warszawy. Konsultacje i psychoterapie odbywają się online. Chętni mogą skorzystać ze wsparcia, zgłaszając się przez e-mail: [email protected] w dniach: wtorek od 19 do 21, środa od 13 do 15, czwartek od 14 do 16; piątek od 08 do 10. Kontakt telefoniczny w godzinach 8:00-14:00 tel. 511 183 307. Swoim wsparciem i pomocą służy także przewodnicząca OIPiP Izabella Chałaj.
Napisz komentarz
Komentarze