Często, szczególnie wtedy, kiedy jest to izolacja wbrew naszej woli, pojawiają się negatywne emocje: poczucie porażki, odrzucenia, straty, nieufności, smutku czy lęku. Życie psychospołeczne staje się bardzo ubogie. Nie dziwi zatem fakt, że taki stan większość znosi bardzo źle. Każdy próbuje sobie radzić wówczas na swój sposób, niestety, nie zawsze skutecznie. Na problemy izolacji są narażone zwłaszcza osoby starsze i chore, dlatego warto zrobić wszystko, aby zapobiec jej negatywnym skutkom.
Co zatem zrobić, aby nie "utonąć" w powodzi dramatycznych doniesień i otaczającym nas lęku? Co zrobić, aby "oswoić" zwykły ludzki strach przed niepewnością tego, co będzie jutro? Niektórym z nas potrzebne będzie profesjonalne wsparcie, ale większość może samodzielnie podjąć działania, które nie wymagają ani nadzwyczajnych środków, ani okoliczności, ani przygotowania. To nasza indywidualna aktywność jest siłą, która pokona wewnętrzne niepokoje, poczucie odrzucenia, niemocy, bezradności, szczególnie dotkliwe w sytuacji ogólnospołecznej izolacji. Dlatego warto zadbać o higienę psychiczną, mając stale na uwadze, że dobre samopoczucie jest nie mniej ważne niż mycie rąk. Zamartwianie i przykre myśli odbierają spokój, wywołują stres, obciążają, a w zamian nie dają kompletnie nic.
Oto kilka prostych rad, które polecam do przetestowania w czasie kwarantanny:
- Nie stawiaj sobie za cel ogarnięcia całej prawdy, nie czytaj wszystkich wiadomości, nie słuchaj wszystkich audycji radiowych, nie oglądaj wszystkich programów – poznawaj rzeczywistość w ułamkach, bo tylko taka jest do zniesienia. Ogranicz napływ wiadomości, które Cię obciążają! Wpływ medialnych doniesień na poziom lęku jest ogromny, szczególnie negatywny tuż przed snem, bo może wpływać na bezsenność.
- Zamiast się zamartwiać, zajmij się czymś konkretnym! Nawet małe rzeczy, które zajmą Twoje ręce, sprawią, że zajmą też Twoje myśli. Zrób to, na co masz wpływ i co zależy wyłącznie od Ciebie. Opracuj swój miniplan spraw, czynności, które możesz wykonać, nie wychodząc z domu. Uśmiechnij się, kiedy zrealizujesz zadanie i powiedz: "Udało mi się, jestem super!".
- Zadbaj o relacje z Twoimi najbliższymi! Być może jest to czas, który powinieneś poświęcić rodzinie, pogłębieniu lub odbudowaniu dobrych relacji. Przygotujcie wspólnie kolację, upieczcie ciasto, ułóżcie puzzle.... Pomysłów na spędzenie tego czasu na pewno Wam nie zabraknie.
- Zadzwoń do przyjaciół i znajomych. Porozmawiajcie o czymś pozytywnym: o ostatnim spotkaniu, o ciekawym filmie. Zaplanujcie kolejne spotkanie, pomyślcie, jak uczcicie pokonanie wirusa - pofantazjujcie i bawcie się tym, jak dzieci.
- Relaksuj się przy ulubionej muzyce! Do tego naprawdę nie potrzeba szczególnych umiejętności. Zapomnij na moment o rzeczywistości.
- Niczym Polyanna (E.H.Porte), niezwykła pogodna jedenastolatka, poszukaj w tej sytuacji "plusów". Może tym, co pozytywne będzie: czas na odpoczynek, przeczytanie długo odkładanej książki, zrobienie czegoś na drutach, poświęcenie się zainteresowaniom i pasji, a może po prostu możliwość wyspania się do woli. Zabaw się z innymi w zapisywanie "plusów".
- Pozwól sobie na małe przyjemności i czerp z nich niepohamowaną radość. Kulinarne co nieco ucieszy nie tylko Ciebie, ale także Twoich domowników. Może zainspiruje Cię do odtwarzania smaków z dzieciństwa czy opracowania własnej bazy przepisów ulubionych dań.
- W sytuacji, kiedy indywidualne sposoby okażą się niewystarczające, a Twoje samopoczucie będzie się pogarszało, pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do psychologa lub terapeuty. Pamiętaj, że w naszym mieście, mimo stanu zagrożenia epidemicznego, nadal funkcjonują placówki, które świadczą bezpłatną pomoc nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także telefonicznym lub online. Zapraszam do kontaktu z NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego w Chełmie, ul. Ogrodowa 46 lub 47, tel. (82) 564 36 32.
Napisz komentarz
Komentarze