W RCKiK Lublin Oddział Chełm przy ul. Szpitalnej można oddawać krew i jej składniki tak jak dotąd. Rejestracja dawców rozpoczyna się o godz. 7. Zostały tam jednak wprowadzone procedury związane z minimalizowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Przed wejściem do placówki każdy krwiodawca musi zdezynfekować ręce, a następnie sprawdza się mu temperaturę. Kolejny krok to wypełnienie krótkiej ankiety obejmującej zagadnienia ogólnego stanu zdrowia pod kątem ryzyka zarażenia się koronawirusem. Dalej dawców czeka pobranie próbki krwi do badań, a także standardowa ankieta i badanie lekarskie. Jeśli wszystko przejdzie pomyślnie, może oddawać krew lub osocze. Cały personel punktu krwiodawstwa obsługuje i czuwa nad bezpieczeństwem dawców w rękawiczkach oraz przyłbicach ochronnych.
RCKiK przypomina również, że w siedzibie wojewódzkiej w Lublinie osocze mogą oddawać ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły koronawirusa i wyzdrowiały. Ich osocze jest o tyle cenne, że może zawierać przeciwciała pomocne w walce z zakażeniem i w leczeniu. Zanim jednak przystąpi się do oddania, należy odczekać minimum 14 dni od wyzdrowienia, a także uzyskać dwukrotnie ujemny wynik badania genetycznego w kierunku SARS-CoV-2. Szczegółowy termin oddawania osocza, dostosowany do restrykcji, można znaleźć na stronie internetowej RCKiK Lublin.
Każdej osobie, która odda krew, przysługuje pełnopłatny dzień wolny w pracy, po oddaniu otrzymuje również zestaw ośmiu czekolad jako substytut kaloryczny. Aby zostać dawcą, należy być zdrowym, wypoczętym, po lekkim śniadaniu, nie przyjmować leków, a co najmniej na dobę przed oddawaniem nie spożywać alkoholu.
W chełmskim centrum krew można również oddawać w pierwsze soboty każdego miesiąca. Plakaty z informacją zachęcającą do zostania dawcą zostały umieszczone w autobusach CLA oraz innych miejscach na terenie miasta.
Napisz komentarz
Komentarze