Każdego dnia 60 opiekunek zatrudnionych w Punkcie Opieki PCK pomaga osobom starszym i samotnym. Docierają do 270 domów w Chełmie. Robią zakupy, sprzątają, gotują posiłki, ułatwiają kontakt z lekarzem, realizują recepty.
- Natomiast opieka specjalistyczna świadczona jest w zależności od indywidualnych potrzeb chorego. Opiekunki, pielęgniarki i rehabilitanci na bieżąco zaopatrywani są w maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące – zapewnia Irena Kondraciuk, kierownik Biura Oddziału Rejonowego PCK w Chełmie.
Do potrzebujących dociera też żywność. W okresie przedświątecznym przekazano ok. 5 ton - 504 osobom i zaraz po świętach ok. 5 ton – 443 osobom. Żywność do gmin została dostarczona przez Polski Czerwony Krzyż, a w przekazaniu jej mieszkańcom gmin pomagali pracownicy socjalni GOPS i OPS oraz funkcjonariusze Wojsk Obrony Terytorialnej i strażacy.
- W tym roku objęliśmy pomocą żywnościową 1 810 osób z Chełma i sześciu gmin. Przekazujemy ją tam, gdzie jest potrzebna i gdzie organizacje społeczne są w stanie zapewnić dystrybucji. Od stycznia wydaliśmy już około ok. 35 ton żywności – dodaje Kondraciuk. - Na bieżąco jesteśmy w kontakcie z seniorami z Klubu Seniora przy OR PCK w Chełmie. Dwa razy w tygodniu seniorzy oraz podopieczni mają telefoniczny kontakt z psychologiem oraz raz w miesiącu skorzystać mogą z porady prawnej, jak również telefonicznie uczestniczyć w zajęciach z dietetykiem. Co warte uwagi, seniorzy szyją maseczki opiekunkom PCK.
W związku z obecną sytuacją PCK ograniczyło zbiórkę odzieży używanej.
- Część naszych pojemników zostanie tymczasowo wyłączona z użytkowania. Prosimy NIE ZOSTAWIAJCIE odzieży obok pojemników! Wznowimy zbiórkę i niezwłocznie o tym poinformujemy – dodaje kierownik.
Polski Czerwony Krzyż Zarząd Główny uruchomił linię wsparcia psychologicznego pod nr telefonu 22 230 22 07. Dyżury pełnią psycholodzy wolontariusze w godz. 10 - 22.
Do oddziałów PCK zgłasza się coraz więcej osób potrzebujących – bez pracy, źródeł dochodu, bez żadnego wsparcia. W związku z tym PCK prosi o pomoc w zbieraniu żywności z długim terminem przydatności, środków czystości i higieny osobistej, dezynfekujących oraz rękawiczek, maseczek, jak również nowej odzieży. Dary będą przyjmowane w magazynie Centrum Pomocy Humanitarnej PCK w Lublinie przy ul. Bursaki 17, jak i w oddziałach terenowych. Pomocy można udzielić także w formie finansowej, przekazując dowolną kwotę na konto Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK w banku Millenium S.A. nr 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844 z dopiskiem KORONAWIRUS.
Napisz komentarz
Komentarze